Най-важното в разговора с премиера Бойко Борисов бе, че той всъщност оттегли официално инициативата за подписване на т.н. Истанбулска конвенция. Направи го по достоен начин, без недомлъвки, което показа, че той може да дава и „задна скорост“, което е много важно за един политик – да се съобразява с обстоятелствата. С това прекрати всички спорове и спекулации – дали ще оцелее или не това Правителство, поради този документ. Явно документът не е на дневен ред. По този начин се възстановява стабилността на управлението, подчерта социологът Кънчо Стойчев.
Не бих използвал за коалицията думата „помирение“, защото няма кой знае каква война. По-скоро има различия и това е повече от нормално, това са съвършено различни партии. Патриотите не са лесни хора, те са „таралежи“, отстояват своите позиции и знаят да се борят, така че не трябва да очакваме, че този тип сблъсъци ще изчезнат. Не бива и да прогнозираме обаче, че заради такива дебати ще падне Правителството, защото интересите са общо-взето еднопосочни, подчерта Стойчев.
По думите му, в коментарите на премиера са липсвали много от темите – какво прави Правителството за оцеляването на бизнеса, какво прави то в борбата с корупцията, отсъстваха и множество теми за социалната сигурност, и като цяло - за сигурността на хората, за безумната администрация. Това са нелицеприятни теми и едва ли има има премиер, който би ги коментирал с удоволствие.
Посланията, които успя да изпрати Борисов към избирателите, са за спокойствие, за успехи, за многото работа, която се върши – оптимистично успокояващи хората. Социалните проблеми обаче бяха много бегло засегнати и не се стигна до дискусия. Нямаше коментар на сериозните проблеми и аз си обяснявам, че като умел и прекрасен комуникатор, премиерът успява да избегне неудобните теми. Този стремеж е естествен, тъй като политикът мисли и за своето управление, но и за представянето си пред хората.
А на въпроса: имаше ли новина и съобщение в интервюто, Стойчев подчерта че имаше и новина, и съобщение – отказът от Истанбулската конвенция.
Както снощи, така и ако анализираме внимателно изказванията на премиера , ние ще забележим, че през последните години той внимателно избягва темата ДПС. Вероятно има обяснения за тази своя стратегия и не очаквам тя да се промени.
Борисов е реалист, той вижда обществените и партийните настроения в различните партии и в собствената си включително и е направил правилния извод – подобен ход ще му коства управлението и не си заслужава, заради този документ да подлага на сътресения страната. И най-вероятно, няма да я подложи на сътресения, подчерта още Кънчо Стойчев.
Повече чуйте от звуковия файл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..