Проф. Пламен Павлов е автор на книгата „Левски: Другото име на свободата“. Според него, темата предизвиква много коментари, а писанията за Левски ни заливат, над 100 книги и хиляди статии. Каква е истината за Левски, какво дължим на Левски, на човека и личността, днес 19-ти февруари, 145 години по-късно, след гибелта на най-големия син на България?
През годините са натрупани много клишета, различни митове и интерпретации. Левски, не е някакъв самотен войн, той безспорно е най-големият, монахът войн на България го наричам аз и мисля,че съм прав. Без неговите съратници, без стотиците хилядите българи, които го следват, както той търси тях, така те търсят него, не бихме си обяснили тази епоха. Той има изключителна вяра в креативната енергия на българския народ, в нашата възможност да обръщаме времето. Дори и тази фраза, която толкова често произнасяме: „Времето е в нас и ние сме във времето“, той съчетава библейската мъдрост, че човекът е способен да обръща хода на времето. Има висока цел, когато има справедливи искания. Неговата монашеска същносте на един човек, който разбира любовта към ближния, като любов към отечеството.
Априлското въстание е въстанието на Левски, тъй като там където комитетите са в най-голяма степен запазени, с потенциала, с хората, с идеите, с оръжията беше във вашия край -.Пловдивския революционен комитет. Там беше силата на Априлското въстание. Това самите апостоли го признават и Захари Стоянов казва, как Дяконът е учел хората.
Мажем да наречем Левски спасител, както го нарича Вазов, и освободител, без да оспорваме това право да бъде по-широко тълкувано. Априлското въстание се базира на оргаризацията на Левски, на идеите и енергията вложена от Левски и неговите съратници. Това постигна развитието на Источния въпрос и освобождението на част от България. Не бива да забравяме, че не всички българи получиха свобода на 3 март 1878 година.
Какво не оценяваме? Той е човек с желязна дисциплина и е посветил изцяло себе си на Отечеството, което пише в известното си писмо да Анастас Попхинов. Това е по повод обвинения срещу него, изключително недостойни. Доказват,че вътре в организацията е имало и опозиция на Левски, и това е нормално в една демократична организация на хора, които доброволно са си сложили гравата на дръвника. Прави държава в държавата. За по-малко от две години създава над 300 комитета. Според свидетелство на Иванча Хаджипенчович по време на следствието е имало писмо , за съжаление изгубено, в което се казва, че 12 000 души са били ангажирани в комитетската мрежа.
Спорил съм с колеги. Свидетелствата не са толкова много. Често се базират на мемоари, а в спомените винаги има известна условност и изкривяване на информацията. Левски е романтик, прагматик и стратег. Той е организатор и на военните въпроси.
Левски е най-добрият, най-верният ученик на Раковски. Познава вътрешната обстановка, вижда потенциалните силите на революцията в самата България. Това, което мисли, не е фантастика, а съвсем прагматични действия. Да припомним, че ВМОРО изцяло стъпва на принципите завещани от Левски и от неговите съратници.
Интервюто с проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..