Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КИНОПЛОВДИВ – 7 филма, вдъхновени от Пловдив

| обновено на 20.02.18 в 14:10
Снимка: Галя Митева Радио Пловдив

Проектът КИНОПЛОВДИВ беше представен на пресконференция в Пловдив. В  него съвременни български филмови режисьори ще снимат 7 късометражни филма, вдъхновени и посветени  на Пловдив, които са част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.

Режисьорите ще бъдат в Пловдив по един месец и ще представят градски истории, но с идеята за стойностното, а  не за да се напълнят бокс офис класациите. Отделните филми ще бъдат обединени в един пълнометражен филм - омнибус, който ще бъде показван не само у нас, но и в чужбина. 

Проектът КИНОПЛОВДИВ е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Майсторски класове, прожекции на съвременни български филми и срещи с авторите им съпътстват инициативата КИНОПЛОВДИВ.  

Участници са Петър Вълчанов и Кристина Грозева /филмите „Слава“, „Урок“/,  Николай Тодоров, за който Костурица учреди специална награда „за най-поетичен филм“, Ралица Петрова с награда „Златен леопард“ от Локарно за "Безбог", Димитър Кутманов (Ecce homo”),  Николай Тодоров (Преди да заспя”), Павел Веснаков (Зевс”), Любомир Младенов (Ловен парк”, Кораб в стая”), Христо Симеонов (Синът”). 

Режисьорите са обединени в този проект от споделена киноестетика. Това се случва рядко в киното. През 30-40 години в киното се прави обединена режисьорска група. Някои от режисьорите от проекта КИНОПЛОВДИВ участват и в друг филм - омнибус по разкази на Георги Господинов, чиято премиера ще бъде на София филм фест. 

Пловдивчанинът Петър Вълчанов каза, че в неговия проект засега е ясно, че ще има дете, куче и виолончело. Като в детската история има и автобиографичен елемент, а от виолончелото вероятно ще има четвъртинка.

Всеки месец режисьорите ще провеждат и майсторски класове по различни теми от света на киното. Първият майсторски клас е на Петър Вълчанов и Кристина Грозева тази събота 24 февруари в клуб Фарго с тема за работата на режисьора с актьорите. Ще бъде излъчен и филмът им „Слава“, провокиран  от реалната случка за кантонера, намерил и върнал на полицията хиляди левове, разпилени сред релсите. След филма режисьорите ще бъдат на разположение за въпроси и отговори с публиката.

Два от майсторските класове ще бъдат за и със деца. Те ще бъдат режисирани от Николай Тодоров, който ще работи заедно с Общински младежки център, а Христо Симеонов ще работи с деца до 14 години от "Столипиново". 

Така започва проектът КИНОПЛОВДИВ, който е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. От фондацията, която финансово подкрепя проекта с 250 000 лева казаха, че разчитат много на доброволци, които да се включат в осъществяването на кинопроекта.  

Бюджетът на целия проект е 365 000 лева. По критериите на БФЦ един нискобюджетен филм е с бюджет от 400 до 600 000 лева.

Организатор на проекта КИНОПЛОВДИВ е известна продуцентска фирма. Майсторските класове и филмите  ще се излъчват в клуб "Фарго" в Лъки Дом на киното. Входът е свободен.

Репортажът е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02