Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сделката за ЧЕЗ не променя ситуацията в енергетиката

Работя с с големи корпорации, които общо взето правят други неща в България, а не са подставени лица. Това каза по Радио Пловдив енергийният консултант Стефан Гамизов на въпрос дали познава Гинка Върбакова, собственик на „Инерком България“, което става купувач на активите на ЧЕЗ в България.


Държавните компании в Чехия са с малко по-лош мениджмънт от държавните компании в България, каза Гамизов по повод компанията ЧЕЗ. Той припомни, че сделката по продажбата на бившето държавно Електроразпределение навремето неправилно е определена като приватизация, доколкото чешкият купувач е също държавна фирма.

  Става дума за регулиран бизнес, свързан с предоставяне на обществена услуга, а той е силно зависим от държавата. В този смисъл, според  Гамизов, са оправдани искането на БСП за преглед на сделката, както и реакцията на министър Теменужка Петкова да подаде оставка, за да отхвърли съмненията за влияние върху сделката.

Стефан Гамизов обаче смята, че тази сделка, въпреки мащаба на енергийното дружество, не променя ситуацията в българската енергетика, която той определя като колабирала.

Това, че от няколко години, тези които управляват енергетиката убеждават обществото, че това не е така, не променя ситуацията. От 10 години в енергетиката не е вложен и един смислен лев. Има едни фалшиви инвестиции, които всички плащаме през сметките си за ток, казва Гамизов.  Според него това е причината електроенергията да поскъпне с 30- 40 процента в последните години.

Разговора на Неда Велкова със Стефан Гамизов можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28