„Данните установиха, че общият размер на задълженията към края на януари 2018 година е 271 милиона лева. От тях просрочените задължения са 133 милиона”. Това обяви пред журналисти председателят на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева.
Припомняме, днес приключи назначената вътрешна проверка в касата, която трябваше да уточни какъв е точният размер на дълговете на Фонда към чужди клиники. Съобщените от Начева днес данни на практика съответстват на числата ,които бяха оповестени по-рано в пътек от пресцентъра на Фонда, както и от управителя му проф. Камен Плочев. Те обаче бяха определени като некоректни.
73 милиона от просрочените задължения ще бъдат разплатени през тази година – това е и сумата, която е заложена в бюджета на Касата за лечение на български граждани зад граница.
По думите на Начева разминаването в „данни, обстоятелства и факти се дължи на системно нарушение на вътрешно-нормативни документи от поредица от оперативни ръководства”. Поради тази причина е възложена корекция на оборотната ведомост, промяна на вътрешно-административните нормативни актове и документи до НЗОК до 15 март в съответствие със Закона за счетоводството. До 10 март управителят на НЗОК ще трябва да предложи погасителни схеми за разплащане със съответните държави в рамките на бюджета от 73 млн. лв. и разсрочване на останалите средства с прогноза за изплащане през 2019 година. Той ще трябва да докладва за вече сключените споразумения до 10 май.
Разминаването в данни, обстоятелства и факти заради системните нарушения, правени от няколко ръководни екипа на Националната здравноосигурителна каса, коментираме с адвокат Андрей Дамянов, член на Надзорния съвет на НЗОК.
За Радио Пловдив той обясни, че в резултат на проверките за тази година сумите не са тези 73 милиона, които са предвидени в бюджета, а са 133 милиона.
Според нас има възможност да бъдат разсрочени тези суми. Проверката е установила известни нарушения на отчетността в НЗОК, откъдето идват и разминаванията и по-различните суми. Отчитането на входящите искания е ставало по вътрешните правила от 2007, а не по закона за счетоводството, обясни адвокат Дамянов.
Той допълни, че разнобоят между здравния министър и управителя на НЗОК води до нестабилност в здравната система.
В момента е важно да се преодолее проблемът, който е създаден в касата, категоричен е Дамянов. Според него целта е да няма корекция на бюджета и да се направи всичко възможно да се постигне споразумение с чуджестранните здравни каси за разсрочване на задълженията.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..