Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Дякович е първият български дипломиран археолог

Народна библиотека „Иван Вазов“ отбелязва 150 години от рождението на Борис Дякович, един от директорите на библиотеката в началото на ХХ век. 

В продължение на повече от 30 години допринася за развитието на библиотечното дело в Пловдив. Изработва модерен за времето си правилник на библиотеката, започва издаване на нейния годишник и увеличава фонда  от книги повече от 3 пъти.От днес Читалня №5 Специфични сбирки ще носи името на Борис Дякович.

Димитър Минев, директор на НБ „Иван Вазов“ посочи, че Дякович е емблематична фигура за Пловдив. Той е бесарабски българин. Завършва училище в родния си Болград и класическа гимназия в Пловдив. Следва право в Одеса и Прага, след това история и археология в Париж. Той е първият българин допринесъл много за развитието на ярхеологията у нас. От 1901 до 1932 г. е директор на Пловдивската народна библиотека, а през 1910 г. създава и Археологически музей към библиотеката. Основател и първи почетен член на  Археологическото дружество в Пловдив и действителен член на Български археологически институт от основаването му. Днес ще бъде представено и фототипното издание на „Исторически преглед на Народната библиотека и на Музея в Пловдив до Съединението“ от Борис Дякович.

Интервюто с Димитър Минев, директор на Народна библиотека „Иван Вазов“ е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15

Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере..

публикувано на 02.08.24 в 09:09

Зам.- кметът Панов и участници в МФФ си размениха подаръци

Сувенири, грузинска ракия, пластики и шапки от фолклорни носии бяха част от подаръците, които участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив подариха на зам.-кметът Пламен Панов. Това се случи на традиционната среща между Панов и артистите от всички трупи часове преди кулминацията, която е спектакълът на грузинския държавен ансамбъл..

публикувано на 01.08.24 в 14:00