Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Дякович е първият български дипломиран археолог

Народна библиотека „Иван Вазов“ отбелязва 150 години от рождението на Борис Дякович, един от директорите на библиотеката в началото на ХХ век. 

В продължение на повече от 30 години допринася за развитието на библиотечното дело в Пловдив. Изработва модерен за времето си правилник на библиотеката, започва издаване на нейния годишник и увеличава фонда  от книги повече от 3 пъти.От днес Читалня №5 Специфични сбирки ще носи името на Борис Дякович.

Димитър Минев, директор на НБ „Иван Вазов“ посочи, че Дякович е емблематична фигура за Пловдив. Той е бесарабски българин. Завършва училище в родния си Болград и класическа гимназия в Пловдив. Следва право в Одеса и Прага, след това история и археология в Париж. Той е първият българин допринесъл много за развитието на ярхеологията у нас. От 1901 до 1932 г. е директор на Пловдивската народна библиотека, а през 1910 г. създава и Археологически музей към библиотеката. Основател и първи почетен член на  Археологическото дружество в Пловдив и действителен член на Български археологически институт от основаването му. Днес ще бъде представено и фототипното издание на „Исторически преглед на Народната библиотека и на Музея в Пловдив до Съединението“ от Борис Дякович.

Интервюто с Димитър Минев, директор на Народна библиотека „Иван Вазов“ е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15