Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросите към ЧЕЗ стават все по- любопитни, а капаните предстоят

Сделката за  ЧЕЗ се дискутира в парламентарните комисии по енергетика и контрол върху спец. служби този следобед. Според Георги Харизонов от Института за дясна политика капаните на сделката са много опасни.

Грешките до момента:

За продажбата на ЧЕЗ се знае и пише отдавна в специализирани издания. Големият проблем се появи от страна на потенциалния купувач, който  не се представи публично, докато не стана ясно, че е избран за инвеститор. Такова нещо не се е случвало никога в световната бизнес история. Ние не знаехме кой купува една – трета от енергоразпределението на България и то най- натовареното. Иначе сделката  не беше новина. Купувачите бяха ясни предварително - ЕНЕРГО-ПРО и "Инерком". Сделка с ЕНЕРГО-ПРО нямаше най- вероятно да бъде одобрена от регулаторите, защото щяха да имат господстващо положение на пазара. Новината е, че Върбакова е абсолютна анонимна и това създаде истерия.

Позициите на партиите: 

Притеснителни са действията и на ГЕРБ, и на опозицията. Правителството изпраща разнопосочни сигнали и второ, защото надделява говореното тип "Планът Сидеров“ за отнемане на лицензи, национализация, държавна намеса и т.н.  Държавата трябва да е в ролята на нощния пазач, да гарантира ред, сигурност и стабилност и да не се намесва в икономическите процеси. Такава заявка бе направена от премиера Бойко  Борисов в Сандански. Изведнъж се заговори за изкупуване, за национализация. Това излъчва негативни сигнали към чуждите инвеститори въобще. Очевидно се действа под огромно напрежение и под огромен обществен натиск. За него са виновни хората, които стоят зад г-жа Върбакова. Тя е едноличният причинител на цялата истерия около сделката.

Съобразяването с обществените реакции:

Фалшивото спокойствие на държавната собственост е манталитетен проблем. Това е изграждано и насадено в мислите на хората. Частните компании се справят в пъти по- добре. Намесата на държавата е силно притеснителна. Тя ще успокои страстите, но тук се подготвя пореден капан за правителството от негови недоброжелатели. 

Капанът:

В момента, в който държавата започне да се докосва до тази сделка и КЕВР вдигне цената на тока, макар и с няколко процента, рефренът на опозицията   ще бъде  Бойко Борисов увеличава цената на тока. Капанът е голям, и опасността не е отминала. 

Въпросите към  ЧЕЗ стават все по- любопитни:

Защо въпреки че няма никакъв поет ангажимент от банките и няма никакви доказателства, че средствата са осигурени за сделката Бордът на ЧЕЗ е настоявал фирмата на Върбакова да е купувач? Защо по време на интервюто на г- жа Върбакова по Нова ТВ в качеството й на председател на Борда на "Инерком" до нея стоеше  реномиран служител на българския мениджмънт на ЧЕЗ?  Какъв е техният интерес купувач да е "Инерком"?

На въпрос възможно ли е ЧЕЗ да продава дружеството на себе си. Харизанов отговори, че  две и две  в природата и математиката прави 4.

Според него държавата няма основание да се намесва преди сключване на сделката. На какво основание ДАНС ще влезе в офисите на Върбакова преди сделката като обвиняема, като разследвана. Трябва да има ред и законност.  След като се избере купувачът и след като сделката дойде тук, тогава отделните регулатори и служби могат да направят съответните проверки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39