Това, което видяхме на заседанието на 22 февруари в парламента, е че се предвижда да се направи корекция на пенсията на хората с увреждания, които са в работоспособна възраст – т.е. тя да бъде отнета изцяло, частично отнета, или дадена изцяло. Липсват методики, механизми защо и как ще се случва това и поради каква причина. Това заяви Адриана Стоименова – заместник-председател на НС на хората с увреждания към МС.
Погледнато реално, концепцията е прекрасна, но стига да сме в икономика, която защитава правата на хората с увреждания, предлага алтернатива за социално включване и достойно заплащане на пазара на труда. На този етап обаче обществото ни и политиките за заетост не дават тази възможност. По тази причина тази концепция, освен че губи права на хора с увреждания, тя би ги обрекла и на нищета.
Що се отнася до контролния механизъм за т.н. фалшиви ТЕЛК-ове, в последните две години сме дали най-различни предложения този контролен механизъм да бъде завишен. Не сме против реформите, но нека те да се случват разумно.
Сега средната инвалидна пенсия за страната е 200-220 лв и от официалните данни, изнесени от Комисията в Парламента през миналата седмица, излиза, че в сравнение с 2016 през 2017 г. инвалидните пенсии всъщност намаляват. Хората с инвалидни пенсии намаляват. България е една от малкото европейски държави, в които хората, които ползват пенсии чрез подкрепата на Агенцията за социално подпомагане и НОИ, са 7%. В Германия те са 22%, Франция – 14% и признат процент за ЕК – над 14%.
Освен партньори, ние сме и коректив и точно този корективен механизъм ни принуди да направим рязката крачка. Многократно сме обяснявали в нашите предложения, че докато не се създаде среда, в която да има индивидуална оценка в мултидисциплинарен екип за обективните необходимости за подкрепа на едно лице с увреждания, такава рязка реформа, която в момента се предлага, би била изключително пагубна за хората с увреждания.
Все още не сме видели механизмите, които се предвидени в Наредбата за медицинска експертиза. На този етап тя не е достъпна за нас. Това обаче което е внесено в Парламента, ни дава ясен знак, че нашите предложения са били неглижирани.
Искрено се надявам да бъде преразгледана тази концепция.
В момента се пускат писма с апели към всички политически партии и се надяваме на най-високо политическо ниво да се пристъпи към преразглеждането й, преди да бъдат направени законодателни промени.
Чуйте повече от звуковия файл: .
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..