Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отложиха делото срещу кмета на Септември, той се обяви за жертва на офшорки

| обновено на 09.03.18 в 16:15

Пазарджишкият окръжен съд поиска документи от Специализираната прокуратура и затова отложи за 4 юни делото срещу кмета на Септември Марин Рачев, който е обвинен в укриване на данъци, в особено големи размери, преди да поеме управлението на Общината.

Пред сградата на съда инициативният комитет "Да спасим община Септември" предостави на медиите извадки от последния доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция, в който са констатирани множество нарушения от страна на кметския екип.Проверяващите са констатирали множество нарушения. Част от тях са свързани с бившия заместник-кмет на общината Даниела Малешкова, която в момента е депутат от ГЕРБ. 

Тя е сключвала неизгодни договори с втората братовчедка на Марин Рачев за доставка на горива и ремонтни дейности, посочва председателят на инициативния граждански комитет Николай  Баташки.

"Тази фирма сключва договор с подизпълнител, който взима около 5000 лева за преместването на стълба. Формираната печалба от над 250% за фирмата, управлявана от втората братовчедка на жената на кмета Владимира Бояджийска, без да е извършила нищо, е индикатор за измама", каза Баташки.

Кметът на Септември Марин Рачев заяви, че е жертва на офшорни компании, които искат само за себе си минералните находища на Варвара.

"Фирмите, моите, на които съм бил управител, са регистрирани на личния ми адрес, а не на Филипинските или не знам на кои острови", коментира Рачев.

В интервю за Радио Пловдив Николай Баташки подчерта, че комитет "Да спасим Община Септември" се бори срещу модела на управление на Община Септември и нейното източване.

Днес ние представихме една извадка от доклада на Агенцията за държавна финансова инспектция, който е от началото на февруари. В него се разисква модела на управление в Община Септември - приближен кръг от фирми, източване на общината. Една работа, която трябва да се свърши с определен обем дейности за 5000 лева, а се върши за 20 0000 лева. Разликата се прибира от приближените до управление фирми, заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Баташки, председател на инициативният комитет "Да спасим община Септември".

Той даде и конкретен пример – преди да стане кмет Марин Рачев е асфалтирал в средата на път един стълб.

След като става кмет този проблем гръмва и трябва да се отстрани. За целта бившата заместник-кметица и сегашна депутатка от ГЕРБ Даниела Малежкова подписва един договор за 20 000 лева, а работата се оказва, че струва 5000 лева. Фирмата управлявана от втората братовчека на жената на кмета, която е с управител Владимира Бояджийска /въпросната втора братовчедка/ прибира разлвиката от 15 000 лева, а подизпълнител свършва работата за около 5300 лева.Това е модела на управление на Общината и на нейното източване. Срещу това се борим ние, обясни Баташки.

По повод твърдението на Марин Рачев, че жертва на офшорни компании, които искат само за себе си минералните находища на Варвара

Николай Баташки категорично заяви, че няма такава компания.

Заявявам публично, че съм работил като юрист по много сериозни и спорни казуси, но всичко е проверено чрез съд. И срещу мен няма нищо уязвимо, което да се изкара от кмета. Що се отнася до тези офшорни компании - никоя фирма свързана с мен или с мои роднини не е участвала в нито една сделка и не е получила нищо от страна на Община Септември или държавата. Крадецът казва: "Дръжте крадеца!", категоричен е Баташки.

Цялото интервю с Николай Баташки можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пиян шофьор опита да подкупи полицаи в Пловдив

Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив.  Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...

публикувано на 25.02.25 в 17:30

При спецакция в Пловдив засякоха над 1400 коли с превишена скорост

180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона.   За времето от 20 до 23 февруари са проверени  над 4 700  леки и  тежкотоварни автомобили. Установените за този период  нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..

публикувано на 25.02.25 в 15:44

Спряха принудително крановете на чешмите в Широка лъка

Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката.  Така щедро си е текло не само по..

публикувано на 25.02.25 в 15:10

Две големи ВиК аварии по булевардите "България" и "Васил Априлов"

Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“.   Едната е на спукан от снощи  магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39.  Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“  и улиците „Васил Левски“  и  „Победа“.   По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..

обновено на 25.02.25 в 14:52

Бащи протестираха пред съда в Пловдив за споделено родителство

Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив.   Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“  се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...

публикувано на 25.02.25 в 14:23