Да, за мен преподаването на дисциплината „История на изкуството“ е кауза, сподели проф. Галина Лардева. Завършила съм изкуствознание в Художествената академия в София, правила съм специализация по „История на изкуството“ в Берлин, имам много публикации, статии, две книги в тази проблематика, за мен наистина е кауза. Тази профилирана работа е много трудоемка и изисква подготовка, а трета книга може да има след няколко години.
Надявам се да вярват, щом са решили да се занимават с изкуство в днешно време. Контекстът е доста по-прагматичен и суров от идеалната представа за човек на изкуството. Хората на изкуството в момента имат много по-широк диапазон за реализация в различни сфери. Графичният дизайн има реализация в различни области. Мисля, че студентите добре се реализират на този етап, ако искат разбира се, това е въпрос на характер, на подготовка и късмет. Имам доста активни контакти с бившите си студенти. Аз съм в академията от 2002 година, имам доста натрупан стаж и много випуски зад гърба си. Работя с една част от тях по проектите, в които мога да ги включа. Те са в най-различни сфери. Има хора, които се занимават с преподаване, с рекрамна дейност, ако не се занимават с визуални изкуства се справят добре в бизнеса. Убедена съм, че това, което им дава академията като вкус, като отношение към света, като мироглед е полезено и важно в днешно време.
Интервюто с проф. Галина Лардева е в звуковия файл.
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..
В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..