„Седмица на отворените врати“ със скрининг за риска от туберкулоза организира от 12 до 16 март Отделението по фтизиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“.
В рамките на кампанията ще се извършват безплатни медицински консултации, като на пациентите със съмнение за наличие на заболяването ще бъдат направени допълнителни изследвания.
Скринингът в УМБАЛ „Свети Георги“ се провежда като част от Националната кампания за превенция и контрол на туберкулозата в България и от Програмата, финансирана от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. Целта на инициативата е да се повиши информираността на обществото за риска от туберкулоза, като същевременно с това всеки пациент получи достъп до здравни услуги.
Въпреки постигнатото немалко през последните години, туберкулозата остава един значим социален проблем. Повече от 10 млн души в света боледуват от туберкулоза, 2-3 млн загиват, а и сега продължава у нас да има смъртни случаи от тази болест. Не по-малко от един млн са и децата, които боледуват от туберкулоза. Болестта продължава да бъде значим социален, икономически и обществен проблем и за България. Това заяви началникът на на Отделението по фтизиатрия в УМБАЛ „Св. Георги“ преди старта на „Седмицата на отворените врати“ от днес до 16 март.
Той уточни, че заболеваемостта е различна за страната – от 13-14 до 43 на 100 000. В Пловдив тя е около 19-20 на 100 000. Задачата на Седмиците, които се провеждат редовно от десетина години, е граждани и колеги да могат да препратят за изследвания болните и да бъдат установени лицата с латентна форма на туберкулоза с цел тя да бъде профилактирана.
Въпреки постъпващите понякога и противоречиви данни за ваксините, специално ваксините за инфекциозните заболявания са инструментът, заради който обществото се е справяло с болестта успешно през годините. Специално за туберкулозата те са особено необходими за детското заболяване и за намаляване заболеваемостта сред тях. И така е вече много години – още от 1951 г., когато за първи път в света у нас и в Хонк Конг започва употребата на БЦЖ-ваксината. Нямаме никакво колебание за това, че тя е ефективна в детското здравеопазване.
Не така обаче стои въпросът при по-голяма възрастова група, където действително напоследък има много заболявания, увреждащи имунитета, които отварят възможността за инфекцията. Пред нас стои необходимостта да дефинираме случаите на хора в риск, към които попадат все повече хора, които не принадлежат към обичайните рискови групи, подчерта още д-р Веселин Давчев.
Той апелира гражданите и медицинските специалисти да насочат всички „неясни“ случаи към Отделението по фтизиатрия на УМБАЛ „Св. Георги“ на „Пещерско шосе“ 66, което е едно от най-добрите в България, в случай че са проявили белодробни оплаквания.
Чуйте повече от звуковия файл:
Желаещите да се включат в безплатния скрининг трябва да го направят във времето от 08:00 до 13:00 часа, от 12 до 16 март включително, на адреса на Отделението по фтизиатрия – бул. „Пещерско шосе“ №66А, в съседство с Хирургичния блок на УМБАЛ „Свети Георги“. Допълнителна информация за „Седмицата на отворените врати“ може да се получи на телефон: 032 602 770.
Бързото диагностициране и адекватното лечение на болните с активна туберкулоза са от първостепенно значение за осъществяване на контрол над коварното заболяване. Също така трябва да се проследи и състоянието на лицата, които са били в контакт с болния от активна туберкулоза. Ранното откриване гарантира не само излекуване на вече заразените, но и прекъсване на веригата на предаване на болестта.
Кампания за безплатни очни прегледи за глаукома и катаракта (вътрешно перде) е другото седмично събитие в УМБАЛ "Свети Георги". То се организира Клиниката по очни болести от 12 до 30 март 2018 г. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата: 11 - 17 март 2018 г.
Прегледите за глаукома и катаракта са предназначени за хора над 55-годишни възраст и ще се провеждат с измерване на вътреочното налягане. Желаещите да се включат в кампанията трябва да се запишат предварително на тел. 032/602 649 в работни дни от 8:00 до 12:00 часа.
Глаукомата е една от водещите причини за необратима слепота в световен мащаб. Сравнително високата честота и тежката инвалидизация на пациентите, която настъпва поради трайна загуба на зрението, определят глаукомата като социалнозначимо заболяване. Много често болните с глаукома имат и вътрешно перде – старческа катаракта. Затова, когато се организира скриниг за активно откриване на болни с глаукома, задължително се прави пълен очен преглед за откриване и на други рискови заболявания във възрастта след 55 години, например катаракта, свързана с възрастта макулна дегенерация и др.
По данни на Българско глаукомно дружество, между 70 000 и 80 000 души в България страдат от глаукома, като само половината от тях знаят, че са болни и се лекуват.
Очните лекари препоръчват във възрастта след 55 години да се извършва веднъж годишно профилактично изследване на зрението и измерване на очното налягане.
Безплатните прегледи за глаукома и катаракта в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Свети Георги“ винаги са с по-дълъг срок от отбелязваната в цял свят една работна седмица. Това се дължи на факта, че интересът на пациентите винаги е голям и броят на записалите се далеч надхвърля възможностите за диагностициране в рамките на едноседмична кампания. Затова тази година клиниката е предвидила 3 поредни седмици.
Министърът на земеделието Георги Тахов се съгласи да бъдат взети трети проби от стадото с овце във Велингад, за които БАБХ установи, че са заразени с чума. Това се случи на среща между него и фермерите снощи във Велинград. За условията на министъра информира Неда Велкова Министърът обяви, че е с мандат за последна и решаваща среща с местните..
4,4 млн. лева ще получи Община Пазарджик за основен ремонт на водопроводната мрежа на главните улици в пет селата - Мало Конаре, Огняново, Черногорово, Овчеполци и Пищигово. За това съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски, след подписани днес нови споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общата стойност на..
Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в..
Втора комисия с представители на НИНКН и Инспектората към Министерството на културата посети днес Небет тепе . На място експертите се запознаха с реставрационно-консервационните дейности и инспектираха пропуските, които трябваше да бъдат отстранени от екипа на проекта „По крепостните стени на Филипопол“. Научният ръководител по..
Тежкият мокър сняг събори дървета в Смолянско, които затрудняват движението по пътищата в областта. Рано тази сутрин е подаден сигнал за паднало дърво на пътното платно в участъка Пампорово – Стойките. Екип на пожарната в Пампорово е отстранил дървото и разчистил пътя. В 10:34 ч., днес е подаден друг сигнал за паднали дървета на пътното платно на..