Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти имат 5 дни да предложат мерки за укрепване на свлачището край Тикале

| обновено на 14.03.18 в 21:15

Комисия от близо 20 души - учени, експерти и шефове на институции имат пет дни да определят състоянието и да дадат мнение за срутището, което затвори главния път Смолян-Мадан. 

След заседание в общинската администрация в Смолян топ експертите заминаха на оглед на най-голямото срутището в страната, което затвори достъп до 11 смолянски села.  Те обобщиха, че на този етап е недопустимо отварянето на пътя Смолян – Мадан, а при активен свлачищно-срутищен процес е недопустимо да се разчиства частта, която благоприятства стабилизирането на скалните маси. 

Доц. Стефчо Стойнев - ръководител на катедра „Хидрология и инженерна геология“ в Минно-геоложкия университет в София обясни, че експертите ще набележат мерки и разработят програма, с която АПИ да възложи детайлни проекти за стабилизиране на свлачището и на потенциално опасните зони около него.  
Ще се запознаем с този район, ще обследваме този участък и до 19 март ще дадем заключения за вземане на мерки.
По думите му няма увеличение на обхвата на свлачището, а причините за активизирането му са комплексни:
Бързото снеготопене, този голям марж на изменение на температурите - от минус 15 на плюс 15 градуса - са предизвикали едно значително инфилтриране на вода в дълбочина и тъй като масивът по принцип в този район е охлабен, тези води са попаднали в зоната на пукнатините, променили са състоянието на запълнителя на пукнатините и са благоприятствали развитието на този процес. Разбира се, има и други фактори. Имаме идея да ремонтираме водопровода в този участък, тъй като той е нов, а ние сме убедени, че той в момента не пропуска вода, но той е поставен в зоната на стар водопровод, който не е демонтиран така както трябва, в резултат на което тази зона стои разхлабена.

Първоначалните огледи и видеокадри от дрон над свлачището показаха пукнатини до 100-150 метра. Пътят Смолян-Мадан остава затворен заради свлачището при Тикале, а като обходен маршрут се използва трасето Смилян-Рудозем.  Започна изграждане и на обходен път от село Влахово до сeло Тикале.

Само за укрепване на свлачищата в страната са необходими над 1 млрд.лева, напомни министърът и отбеляза, че сега на финансиране се разчита от бюджета на МРРБ, като за тази година с увеличението има почти 18 млн.лева, на пари от междуведомствена комисия по възстановяване към МС и на оперативна програма "Околна среда", в която за свлачищата има 65 млн.лева. Свлачищата в страната са над 2000, като за миналата година нововъзникналите са над 40, а за тази година министър Нанков очаква дори да са повече. Само за миналата седмица има около 18 свлачища по републиканските пътища, допълни Нанков и предупреди, че тези явления ще зачестят заради климатичните промени. Тези 18 млн.лева на МРРБ няма да ни стигнат само за укрепването на свлачището в област Смолян, коментира министърът. 

Според Николай Нанков създаването на катастрофичен пул за преодоляване на щетите след природни бедствия е сред решенията, които ще преодолеят недостига на средства на държавата за такива цели. Идеята е била наскоро обсъдена с вицепремиера Валери Симеонов и ще бъде дискутирана и с премиера Бойко Борисов. Той обясни схемата за попълване на катастрофичния пул /фонд/, като за частни имоти, фондът се генерира през данък "сгради" или през минимална годишна целева вноска на собствениците. Друг начин е при застраховка на публична или частна собственост процент да отива във фонда. Той се администрира от управителен или надзорен съвет, който включва застрахователи, НПО, държава. 

В прикачения файл можете да чуете интервюто на Иванка Петкова с доцент Стефчо Стойнев от Минно-геоложкия университет, който е част от групата експерти







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Съдът в Пловдив пак гледа делото за добив на мрамор край Горнослав

Жителите на Горнослав се очаква да присъстват в Административния съд в Пловдив на заседание по делото за добив на мрамор в кариера край асеновградското село.  То е образувано по искане на Ели Корбетова, бившата кметица на Горнослав, и е срещу решение на Общото събрание на хората от селото. Адвокат по делото е Снежана Стефанова от Местния..

обновено на 26.11.24 в 07:06

Община "Марица" отпуска средства за 106 сираци и 161 деца с увреждания

Съветниците от Община "Марица" единодушно гласуваха да бъде осигурена финансова подкрепа за  267 деца в неравностойно положение. В навечерието на Рождественските празници помощ ще получат 106 сираци и 161 деца с увреждания. Финансова подкрепа е осигурена и за деца, показали високи спортни резултати. Сред тях са художествената гимнастичка от Рогош..

обновено на 26.11.24 в 07:06

Днес почитаме свети Стилиян Детепазител

На 26 ноември Православната църквата почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал..

обновено на 26.11.24 в 07:06

Водата в Пловдив и Смолян поскъпва с 4 на сто и с 5,7%

Цената на водата на 28-те ВиК дружества в страната ще се промени от началото на 2025 г. Това сочат разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране, заложени в проект на решение, което ще бъде публично обсъдено на 28 ноември – четвъртък, в сградата на регулатора.  В Пловдив водата ще поскъпне с 4%, в Пазарджик цената ще се вдигне с 0,3%, а за..

обновено на 26.11.24 в 07:05

Два часа протестно шествие "Нито една повече" в Пловдив

Протестно шествие "Нито една повече" се проведе тази вечер в Пловдив  по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. То се организира за трета година в града и за седма в София. Десетки се събраха пред Централната поща в Пловдив, за да изразят позицията си срещу домашното насилие и да заявят  исканията си.   Основната цел е да кажем..

публикувано на 25.11.24 в 20:02