93 проекта на читалища целия Южен Централен район са одобрени за финансиране от Фондация „Пловдив 2019“. Това заяви артистичният директор на организацията Светлана Куюмджиева.
Общо 247 проекта от над 160 читалища са кандидатствали за финансиране в отворената покана на фондацията. Активността е много голяма, което за нас е положителен резултат, тъй като вече имаме хубав регионален обхват на програмата. Това беше не просто отворена покана, а дълъг процес на обмен, който завършва с много добри резултати, коментира Куюмджиева.
Цялото финансиране от 250 000 лева е разпределено по одобрените проекти. Най-високата сума за проект е 5000 лева, а минималната е 1000 лева. Комисията е стимулирала широките партньорства и желанието на читалищата да експериментират с по-необичайни форми и включването на различни общности.
От „Пловдив 2019“ подчертаха, че кандидатите са представили разнообразни проекти. Сред най-интересните са – образователен проект за подкрепа на студенти и ученици със зрителни увреждания, а също и съвместен проект на 13 читалища от различни населени места. Има и много проекти, които са свързани с пресъздаване на обичаи и традиции, но не са малко и тези, които са наблегнали на съвременни активности.
Светлана Куюмджиева подчерта, че „Пловдив 2019“ няма да прави Нощ на музеите и галериите. Тя увери, че продължават сътрудничеството си с фондация „Отворени изкуства“ на Веселина Сариева по два проекта. Целта на „Пловдив 2019“ е с всички сили и средства да помага за развитието и прогреса на културния климат на града. Ние не сме заплаха за нито едно културно събитие в този град. Заявяваме, че нямаме възможност и намерение да правим НОЩ/Пловдив, категорична е Куюмджиева.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..