Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По отношение на Русия България трябва да прояви повече характер

Като бавен процес на съзряване за това, което трябва да се направи, определи  реакцията на българското Правителство по случая „Скрипал“  анализаторът Илиян Василев. Като обяснение той подчерта, че такъв е психологическият багаж на Правителството. 

 Извикан беше посланикът ни от Москва спечелиха се още 2-3 дена и най-накрая е почти неизбежно да се присъединим към всички други държави. А как точно ще го направим, с какви уговорки и мерки допълнителни и медийно опаковане на това действие,  предстои да видим. 

Няма как България да стои извън групата на тези вече 28 държави, защото стърченето извън тази група отвън в компанията на Австрия и Гърция е вече доста, доста застрашителен знак за пизиционирането ни – неумело и стратегически погрешно.

България няма ресурс да остане извън тази група, защото, за разлика от Гърция, която няма историята на 16-та република – сателит, целият ни преход мина в смесени сигнали и непреодолени комплекси на подчиненост към Русия и още по-непреодолени доказателства към Запада, че ние действително искаме да принадлежим към европейската цивилизация и атлантическото общество. Когато прибавите към това и факта, че сме председатели на ЕС в момента, позицията ни не предполага да развиваме крайни позиции. В момента нашата позиция е крайна и става една взривоопасна смес, която неизбежно води до еволюция в първоначалната позиция. Проблемът е, че когато сме на опашката на целия този процес, се получава най-лошото – и солта, и боя, и унижението, както се казва.  Все пак е добре, че вървим към такава позиция, подчерта Илиян Василев.

По думите му България би имала проблем в отношенията си с Русия, ако бе избързала първа с реакцията си. Но когато България има пред себе си повече от 20 държави, няма как Русия да отдели българската реакция като специфично негативна или специфично антируска.  Става въпрос за колективен отговор и това, че България още веднъж се самоопределя като член  на ЕС и НАТО, не може да бъде повод на Русия да предприеме специфични действия.

Василев припомни, че когато преди години България изгони руски дипломати, тя прояви  характер.

 Изобщо не би трябвало да мислим, че това решение го приемаме под натиск. Дори да не съществуваше атаката в Солсбъри, само, ако погледнете намесата на Русия във вътрешните ни работи през последните години, трябваше да има изгонени руски дипломати. Ако  не бъде забелязано това от нашите политици, които трябва да теглят червената линия, ще ни смятат  просто за територия, а не за  страна.  

Не виждам повод за катастрофични сценарии.  Студената война е факт от много време след Крим и сега няма никакъв шанс за по-голяма ескалация. Русия не са самоубийци. Никакъв вариант няма някой изобщо да напада Русия. Ако Русия тръгва да напада, защото е слаба, защото се срива режимът, това е друга работа. Владимир Путин обаче не е абсурден политик и никога няма да го направи, щом се е задържал толкова дълго време на власт, това означала, че владее инструментите на властта и може да балансира политиката.

 Това обаче в никакъв случай не е краят на конфронтацията с Русия. Представете си на фона на тенденцията на влошаване, че ако Русия отвърне и ескалира в своята реакция, тогава ще има  още по-голяма реакция и от Запада. А в атмосферата  на открита  конфронтация световно първенство по футбол не може да се проведе. Това, което Западът прави, и ние трябва да направим, е класическата теория на сдържане – т.е. санкции, ограничаване. Няма никаква необходимост от военни действия, освен да си поддържаме отбраната в такова състояние, че никой да не смее да ни напада.  

Това, което трябва да направим, е да сме на дистанция от тези процеси. А в случая с Кемерово, което си е човешка трагедия, просто трябва да проявим солидарност с Русия и с хората, които страдат.

Чуйте интервюто от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02