Като бавен процес на съзряване за това, което трябва да се направи, определи реакцията на българското Правителство по случая „Скрипал“ анализаторът Илиян Василев. Като обяснение той подчерта, че такъв е психологическият багаж на Правителството.
Извикан беше посланикът ни от Москва спечелиха се още 2-3 дена и най-накрая е почти неизбежно да се присъединим към всички други държави. А как точно ще го направим, с какви уговорки и мерки допълнителни и медийно опаковане на това действие, предстои да видим.
Няма как България да стои извън групата на тези вече 28 държави, защото стърченето извън тази група отвън в компанията на Австрия и Гърция е вече доста, доста застрашителен знак за пизиционирането ни – неумело и стратегически погрешно.
България няма ресурс да остане извън тази група, защото, за разлика от Гърция, която няма историята на 16-та република – сателит, целият ни преход мина в смесени сигнали и непреодолени комплекси на подчиненост към Русия и още по-непреодолени доказателства към Запада, че ние действително искаме да принадлежим към европейската цивилизация и атлантическото общество. Когато прибавите към това и факта, че сме председатели на ЕС в момента, позицията ни не предполага да развиваме крайни позиции. В момента нашата позиция е крайна и става една взривоопасна смес, която неизбежно води до еволюция в първоначалната позиция. Проблемът е, че когато сме на опашката на целия този процес, се получава най-лошото – и солта, и боя, и унижението, както се казва. Все пак е добре, че вървим към такава позиция, подчерта Илиян Василев.
По думите му България би имала проблем в отношенията си с Русия, ако бе избързала първа с реакцията си. Но когато България има пред себе си повече от 20 държави, няма как Русия да отдели българската реакция като специфично негативна или специфично антируска. Става въпрос за колективен отговор и това, че България още веднъж се самоопределя като член на ЕС и НАТО, не може да бъде повод на Русия да предприеме специфични действия.
Василев припомни, че когато преди години България изгони руски дипломати, тя прояви характер.
Изобщо не би трябвало да мислим, че това решение го приемаме под натиск. Дори да не съществуваше атаката в Солсбъри, само, ако погледнете намесата на Русия във вътрешните ни работи през последните години, трябваше да има изгонени руски дипломати. Ако не бъде забелязано това от нашите политици, които трябва да теглят червената линия, ще ни смятат просто за територия, а не за страна.
Не виждам повод за катастрофични сценарии. Студената война е факт от много време след Крим и сега няма никакъв шанс за по-голяма ескалация. Русия не са самоубийци. Никакъв вариант няма някой изобщо да напада Русия. Ако Русия тръгва да напада, защото е слаба, защото се срива режимът, това е друга работа. Владимир Путин обаче не е абсурден политик и никога няма да го направи, щом се е задържал толкова дълго време на власт, това означала, че владее инструментите на властта и може да балансира политиката.
Това обаче в никакъв случай не е краят на конфронтацията с Русия. Представете си на фона на тенденцията на влошаване, че ако Русия отвърне и ескалира в своята реакция, тогава ще има още по-голяма реакция и от Запада. А в атмосферата на открита конфронтация световно първенство по футбол не може да се проведе. Това, което Западът прави, и ние трябва да направим, е класическата теория на сдържане – т.е. санкции, ограничаване. Няма никаква необходимост от военни действия, освен да си поддържаме отбраната в такова състояние, че никой да не смее да ни напада.
Това, което трябва да направим, е да сме на дистанция от тези процеси. А в случая с Кемерово, което си е човешка трагедия, просто трябва да проявим солидарност с Русия и с хората, които страдат.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..