Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КОМДОС реагира правилно по случая с Юлия Кръстева

Комисията по досиетата оповести оригиналите от досието на Юлия Кръстева като агент на Държавна сигурност.

До този ход се стигна, тъй като преди дни от комисията съобщиха, че световноизвестният философ, психолог, лингвист и изследовател Юлия Кръстева е била сътрудник на Първо главно управление на ДС с псевдоним Сабина, но тя отрече пред френското издание "Нувел обсерватьор" тази информация и нарече това твърдение "не само смешно и невярно", но и "оклеветяващо". По темата интервю на Иванка Петкова с Христо Христов, разследващ журналист и основател на независимия специализиран сайт Държавна сигурност.com.

Комисията по досиетата реагира адекватно и навременно към огромния обществен интерес по случая с професор Юлия Кръстева. Досието се състои от два тома – лично дело и работно дело. Със сигурност мога да кажа, че Комисията е имала всички основания по закон за да обяви принадлежността на Юлия Кръстева към ДС. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Христо Христов, разследващ журналист.

Държавна сигурност се насочва към Юлия Кръстева още през 1965 година

ДС се насочва към нея още през 65-та година, когато заминава за специализация във Франция, а по-късно остава там. Контакти с нея са осъществявали различни офицери още преди тя да бъде регистрирана официално като сътрудник. Интересното е, че личното й дело е предадено на Комисията по досиетата през 2009 година. Дотогава то е могло да бъде манипулирано – тоест да бъдат премахвани определени документи и т.н.

Делото е прекратено осем години по-късно, но ДС продължава работа с Кръстева

Прави впечатление, че делото е прекратено през 1973 година, но след това ДС продължава да събира документи и да описва срещи с г-жа Кръстева. За мен това е прецедент. Не съм срещал друго такова досие, категоричен е Христо Христов.

Лисват и основни документи - предложението и доклада за вербовка.

В делото обаче има документ за вербовъчна беседа, който на практика показва, че Юлия Кръстева е знаела с кого се среща, какво й е предложено и какъв трябва да бъде нейния отговор. Срещу нея не е имало натиск, коментира още Христо Христов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15