Идеята на неформалната среща на европейските министри по околната среда в рамките на българското европредседателство, предшестваща формалния съвет по околната среда, който ще се проведе на 25 юни, е да изразим нашата загриженост по проблеми свързани с чистотата на атмосферния въздух, състоянието на моретата и не на последно място състоянието на Националния парк Пирин като част от българското, европейското и световното природно наследство. Това заяви от името на протестиращите пред НДК природозащитници Константин Иванов от организацията "Световен фонд за дивата природа".
По думите му идеята на подобни срещи, каквато се провежда на 10 и 11 април в София, е да се стиковат позициите и да се видят какви решения могат да бъдат взети за общата европейска позиция по екологичните проблеми.
Изказванията на нашия министър на околната среда и водите по-скоро звучат прококолно и така, че да не се изложим пред чужденците. Говорейки си за атмосферния въздух обаче не може да не говорим за климатичните промени. Засега само Франция и Холандия открито настояват за по-амбициозни нива, които трябва да достигне ЕС, като намали своите въглеродни емисии със 80 до 95%. Междувременно други държави като Португалия, Германия, Дания, Словения, Швеция са за по-дългосрочна стратегия. Друг е въпросът, че България винаги е била не особено ентусиазирана в това отношение, а е следвала стъпките на другите големи страни - членки на ЕС, без да е много активна. За съжаление, не очаквам и от тази среща да се случи нещо по-различно от страна на България.
Когато става дума за качества на горивата обаче, не става въпрос само за това да горим по-малко въглища, а да променим цялостно начина, по който се отопляваме, както и това, доколко обществото е готово да поеме подобна сметка. Сроковете до 2020 г. са много скъсени. Ето защо дотогава не можем да очакваме рязко подобрение, но тук стои и въпросът дали държавата трябва да помага най-социално уязвимите или да вземе мерки за използване на алтернативни горива за отопление и подобряване качествата на сградите.
По въпроса трябва да има национална стратегия, каквато в момента не виждаме. Действията на държавата засега са малко хаотични.
Чуйте повече от звуковия файл:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..