Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За екологичните проблеми е необходима национална стратегия

Идеята  на неформалната среща на европейските министри по околната среда в рамките на българското европредседателство, предшестваща  формалния съвет по околната среда, който ще се проведе  на 25 юни, е да изразим нашата загриженост по проблеми свързани с чистотата на атмосферния въздух, състоянието на моретата и  не на последно място състоянието на Националния парк Пирин като част от българското, европейското и световното природно наследство. Това заяви от името на  протестиращите пред НДК природозащитници Константин Иванов  от организацията "Световен фонд за дивата природа". 

По думите му идеята на подобни срещи, каквато се провежда на 10 и 11 април в София, е да се стиковат позициите и да се видят какви решения могат да бъдат взети за  общата европейска позиция по екологичните проблеми.

 Изказванията на нашия министър на околната среда и водите по-скоро звучат прококолно и така, че да не се изложим пред чужденците.  Говорейки си за атмосферния въздух обаче не може да не говорим за климатичните промени. Засега само Франция и Холандия открито настояват за по-амбициозни нива, които трябва да достигне ЕС, като намали своите въглеродни емисии със 80 до 95%. Междувременно други държави като Португалия, Германия, Дания, Словения, Швеция  са за по-дългосрочна стратегия. Друг е въпросът, че България винаги е била не особено ентусиазирана в това отношение, а е следвала стъпките на другите големи страни - членки на ЕС, без да е много активна. За съжаление, не очаквам и от тази среща да се случи нещо  по-различно от страна на България.

Когато става дума за качества на горивата обаче, не става въпрос само за това да горим по-малко въглища, а да променим цялостно начина, по който се отопляваме, както и това, доколко обществото е готово да поеме подобна сметка. Сроковете до 2020 г. са много скъсени. Ето защо дотогава не можем да очакваме рязко подобрение,  но тук стои и въпросът дали държавата трябва да помага най-социално уязвимите или да вземе мерки за използване на алтернативни горива за отопление и подобряване качествата на сградите.

 По въпроса трябва да има национална стратегия, каквато в момента не виждаме. Действията на държавата засега са малко хаотични.  

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30