Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпълнителната власт е отговорна за пътната безопасност, тя привежда в действие закона

Проблясъци, но не и дългосрочна визия за пътната безопасност

Къде е министерството на образованието?! Без образование няма как да се справим с тази пътна безопасност!

За мен този закон механично е разделен на три части и като махнем закона за сервизите, което е изцяло нова концепция, липсваща до момента, има десетина нови предложения. А това всъщност с нищо не помага. Очаквах дългосрочна визия, която да се справи с пътната безопасност. 

Това заяви пред Радио Пловдив експертът по пътна безопасност и бивш депутат Настимир Ананиев по повод днешното обсъждане на три проекта, които да заменят настоящия Закон за движение по пътищата.

Той специално отбеляза липсата на министерството на образованието при изготвянето на законодателните предложения. Те са само на МВР, МРРБ и транспортното министерство. 

Без образование няма как да се справим с пътната безопасност, категоричен е бившият депутат. 

Според него не бива да се очаква един закон да реши проблема с пътната безопасност. По думите му, действащият в момента закон е работещ, но ако изпълнителната власт не си влезе във функциите, няма как да го приведе в действие.

Има проблясъци в самия закон, вижда се и чуваемост, коментира Настимир Ананиев. И даде за пример приемането на предложенията от Института за пътна безопасност за т. нар. системни нарушители. Сега се изваждат седем по - тежки нарушения, които ако бъдат направени три пъти за 24 месеца, книжката се отнема за две години и след това трябва да се мине през специален курс и изпит в МВР. 

Според Ананиев тази насока е добра, но концепцията трябва още да се изчисти. Той посочи, че хората с много нарушения - по пет - шест на месец, не влизат в споменатите седем тежки нарушения. А те, по думите му, също са системни нарушители. 

Като проблясък в закона бившият депутат определи и идеята за дигитална сервизна книжкаСпоред него е важно да се знае кой е пипал колата, какви части са слагани и кой носи отговорност за този ремонт. Ананиев е притеснен обаче, че законът ограничава собственика сам да ремонтира автомобила си и за най - елементарно нещо трябва да търси услугите на автосервиз. 

Създава се и бариера за влизане в тази сфера - хората, които искат да отворят автосервиз, няма да могат да го направят. Разбира се, сервизите трябва да бъдат легални, затова е нужна регулация в тази сфера. Трябва обаче да се види наредбата за прилагането на закона.

Трябва да се огледа, така че някое предложение да не се окаже бомба или капан, категоричен е Настимир Ананиев.

Снимка

Той каза още, че е притеснен от думите "Толкова можем, толкова правим!" на вътрешния министър Валентин Радев по време на дискусията за промените в Закона за движение по пътищата. 

Ананиев подчерта, че за да се стигне до такова обсъждане, би трябвало предварително работната група да извика десетте най - активни неправителствени организации, който разполагат с най - много експертиза и да се направи предварителна консултация преди да се излезе пред медиите, пред обществото.

Що се отнася до предвидените в закона нови санкции, експертът обясни, че те просто се вдигат.

Досега никой не е излязъл с информация каква е събираемостта на глобите, посочи още Ананиев и цитира днешно изявление на Цветан Цветанов от ГЕРБ, че има събрани 60 милиона лева повече.

Парите от глобите трябва да се използват единствено и само за пътна безопасност. Агенция "Пътна инфраструктура" получава милиарди от винетки, категоричен е експертът.

Той отбеляза като много голям проблем и корупцията на пътя. Индиректен проблем е и купуването на книжки. За всичко това трябва да има много сериозни санкции.

Ананиев изрази недоволство и от това, че предложенията за промени в Закона за движение по пътищата са били публикувани в петък следобед, а днес се провежда общественото обсъждане.

За два дена не можеш да изчетеш закона, камо ли да излезеш със становище, да видиш кои са новите предложения, заяви експертът. 

Настимир Ананиев беше председател на комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в 43-то Народно събрание. Учредител е на Института за пътна безопасност.

Целият разговор на Елена Крушкова с него е в звуковия файл.

Снимка













Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33
Георги Харизанов

Кабинет няма да бъде сформиран в рамките на 50-то НС

Правителство няма бъде сформирано в рамките на 50-то Народно събрание. И това стана ясно още с гласуването в зала на правителството с първия мандат. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов малко преди да стане ясно, че ПП-ДБ са готови да върнат незабавно втория мандат.  Той подчерта, че правителство,..

публикувано на 18.07.24 в 10:13

Стивън Гагов, роден в САЩ, доброволец в МБАЛ-Пазарджик

Стивън Гагов е роден в американския щат Флорида. Той е на 18 години и през това лято е доброволец в МБАЛ - Пазарджик.  Решил е да стане лекар и миналата година е приет да учи биология за първите 4 години, след това ще постъпи в следващ етап. Там са нужни поне 10 години обучение за най-хуманната професия. Стивън е студент в Университета на..

публикувано на 18.07.24 в 08:25
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29