Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама художници в "Срещи по пътя" в галерия "Сигна"

| обновено на 25.04.18 в 10:18

Съвместна изложба живопис на Владимир Пенев и Здравко Палазов ще се открие в галерия „Сигна“ в Гранд хотел Пловдив. 

Те се представят с живопис под надслова „Срещи по пътя “. Откриването е в 18 ч. 

В тази изложба притчовите картини на Здравко Палазов се срещат с на пръв поглед "предметните" творби на Владимир Пенев  "По пътя", не  защото единият идва от Смолян, а другият от София, а защото имат общи послания. 

Здравко Палазов е сред най-ярките и самобитни български живописци. Картините му са предмет на дискусия, събират крайни мнения, но и критиците, и публиката ги харесва. Творбите му са с имена на притчи, посветени са на вечните теми за живота и смъртта, светлината и мрака, на зачатието, смирението, изкушението, греха… Религиозността в тях е примесена със сюреалистични сънища, и са препратка към древни вярванията и религиозни канони в християнството и исляма.

Владимир Пенев: Реалността е вдъхновението за създаване на голяма част от моите картини. Многопластовата реалност, различните нива на възприемане на делничното, баналното, познатото и натовареното му с друго, по-различно, особено значение, са поводът за създаването на тези реалистични композиции. Една сграда, едно дърво, една човешка фигура имат свой скрит вътрешен заряд, своя логика и живот. Впечатлилата ме външна изобразителна реалност е подтик в картините ми да се стремя към драматургична последователност, скрита фабулност, ако щете - сюжетност. Целта на всичко е постигане на контакт със скритите, амбивалентни, подсъзнателни страни на нещата и предметите, които ни заобикалят.

Външната привлекателност на голи тела, цветя, архитектурни пейзажи, са поводът да изразя тези свои разбирания за живописта, които се опитвам да постигна чрез класическа рисунка, форма и пространство."

 

Владимир Пенев през 1981 г. завършва живопис в класа на проф.Светлин Русев в Художествената академия в  София. От същата година е член на СБХ.

Работи в различни жанрове - фигурална композиця, портрет, голо тяло, натюрмарт, пейзаж.   Негово дело са и няколко стенописа.

С творбите си Пенев участва в редица общи изложби  в България и в представителни изложби на българското изобразително изкуство по света: Москва, Виена, Токио, Амстердам и др. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в страни като Германия, Англия, Португалия, Испания, Италия, Холандия, Швейцария, Австрия, Франция. Взема участие и в международнипленери  и симпозиуми.

Здравко Палазов е роден  през 1957 г. в Смолян. Още в ранна възраст заминава за Казанлък, за да учи в художествена гимназия. Продължава образованието си в Националната художествена академия в София, където се дипломира през 1984 г. със специалност Живопис. Веднага след това започват и активните му изяви във всички национални изложби, като работи основно в областта на живописта и рисунката, илюстрацията и художественото оформление. От 80-те години насам Здравко Палазов реализира поредица самостоятелни изложби в Германия, Швейцария, Чехия, САЩ, Испания и в още десетина други държави. В периода 2006 - 2014 г. е директор на Художествена галерия - Смолян. Живее и твори в родния си град.

Негови творби са притежание наНХГ, СГХГ, художествените галерии в страната, както и частни колекции в чужбина.


Интервюто със Здравко  Палазов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13