Втори ден проектът за Национална здравна карта е на сайта на МЗ и може да бъде разгледан, анализиран и коментиран. Според Картата в страната има излишък на болнични легла за активно лечение и те трябва да бъдат съкратени с 6000.
Изключително сме притеснени от проекта за Национална здравна карта, защото се намаляват 6000 болнични легла от болници с голям капацитет, където се извършват високоспециализирни медицински дейности, коментира Пенка Георгиева от пациентска организация "Заедно с теб".
Според нея НЗК закрепостява пациентите на мястото, където живеят, тъй като там има определено за него легло. Така се ограничава правото на избор на болните да се лекуват там, където желаят. Тези 6000 легла са всъщност прием на пациенти и така НЗОК иска просто да спести средства. Това са близо 300 000 лева годишно.
Идеята на здравната реформа беше да следва пациента и когато аз реша да се оперирам в една болница, не мога да бъда регистрирана в две едновременно. Тоест държавата може с националната здравна карта да контролира, а не да ограничава правата на пациентите и болниците, поясни Георгиева.
Нямам обяснение защо сегашният министър на здравеопазването създава този хаос. Политиката на сегашното МЗ е "да се вмести в бюджета, пък след нас и потоп". За жалост от гледната точка на пациентите това означава само едно - умираме и това е, каза в заключение Пенка Георгиева.
Цялото интервю с Пенка Георгиева от пациентска организация "Заедно с теб" може да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..