Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законът за енергетиката ще осигури ранен контрол на сделките

Възможността за превантивна намеса и контрол на сделки с обществена значимост, това е важният акцент в промените на Закона за енергетика, коментира за Радио Пловдив експертът от Българския енергиен форум Антон Иванов.

До спиране на сделки би се стигнало трудно, но когато е ясно, че още на ранен етап държавните институции могат да вземат отношение, да зададат въпроси, да получат разяснения, то за всички участници в търговските сделки ще бъде ясно, че те трябва да бъдат много добре подготвени, а не да се изненадват от общественият интерес, когато сделката бъде приключена. 

Според Иванов новият закон не предоставя неограничени правомощия на ДКЕВР, още повече, че той трябва да бъде доразвит. КЕВР има права да отнема лицензи при определени условия и това е много подробно разгледано. Там няма въпросителни и до това може да се стигне само, когато бъдат изчерпани всички средства.

Енергийният експерт подчерта, че не вярва КЕВР или друга институция в България да си позволи тежка намеса в търговските отношения, но според него възможността да се иска информация на ранен етап, за да се подготвят и двете страни в сделките, би било полезно за тях.

Сделката за ЧЕЗ вече е осъществена и приключването й е технически въпрос затова смятам, че ако тази сделка намери своето финансиране ще се осъществи, независимо от новия закон. По-скоро той ще се прилага за бъдещи подобни сделки, каза в заключение Антон Иванов.

Цялото интервю с енергийния експерт Антон Иванов може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54