Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравната карта ще рефлектира върху пациенти и лекари

39 са лечебните заведения в Пловдивска област, които разполагат със 7500 легла, но от тях са използвани само 66%.

Това показват разчетите на проекта за нова Национална здравна карта. На практика това означава, че около 1200 легла в областта са повече от необходимото. Това не означава обаче закриване на леглата, просто за тях касата няма да плаща, а лечебните заведения биха могли да приемат на тях частни пациенти.

Тук е важно – как ще се случи това съкращаване на леглата. Защото няма ясен механизъм, който ясно, принципно, открито и публично да става редуцирането на легловия фонд. Старият опит показва, че насоката ще бъде главно държавното здравеопазване. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Костадин Чифлигаров, заместник-председател на Районна колегия на Лекарския съюз в Пловдив.

Той подчерта, че има сериозни опасения за съдбата на по-малките болници в Пловдивска област. Очаква се там също да се съкращават болнични легла, което ще затрудни пациентите и те ще трябва да идват за лечение до Пловдив.

Не е приятно това, което ще кажа. Но българите, които искат да получат здравна услуга, ще трябва да пътуват, да плащат, да си търсят мястото, където да се получи съответна здравна услуга – това се оформя като бъдеща концепция. Важи и за Пловдивска област, коментира доктор Чифлигаров.

Районната колегия ще излезе със становище, което ще бъде изпратено до МЗ и НЗОК.

Цялото интервю с доктор Костадин Чифлигаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49