Премиера на книгата "Дюна 45. Намибия" от Максим Минчев ще се състои в книжарница "Хермес" Централ в 18ч.
Книгата ще бъде представена от журналиста Георги Милков, който е редактор на книгата : „Дюна 45“ звучи достатъчно мистериозно, за да накара мнозина веднага да посегнат към тази книга. Става дума за реално място, макар и насред сюрреалистичния пейзаж на една от най-интригуващите страни в южното полукълбо. Намибия! Притегателно място за авантюристи и търсачи на приключения из необятната пустош. По германски подредена и по африкански неочаквана. Намибия вдъхновява и Максим Минчев – сладкодумния разказвач на истории, посетил 142 страни на 5 континента.
В поредица си от книги „Пътешествия с Максим“ Максим Минчев разказва за своите пътуванията в повече от 140 държави на петте континента. Луксозното издание на Хермес "Дюна 45. Намибия" е с много снимки, които разкриват красотата и екзотиката на африканската държава, за нейната култура и хора.
Максим Минчев, който е генерален директор на БТА, казва, че в тази книга ще прочетем за „непознатата Намибия“.
За разлика от повечето държави в Африка, след 1990г. Намибия след дълга борба за независимост е успяла да постигне добър обществен договор на управление и равновесие между черното мнозинство и бялото малцинство в страната. ТСлед дългогодишен колониализъм, апартейд и геноцид. "В Намибия са първите модели на концентрационните лагери".
Името на книгата е на една от дюните в страната в пустинята Намиб - в нея са най-високите дюни в света до 380 метра и са между най-големите атракции в страната.
На разстояние от 300 километра в Намибия може да се видят от едната страна лъвове, слонове и гепарди, а от другата - тюлени и пингвини.
В поредица си от книги „Пътешествия с Максим“ Максим Минчев разказва за своите пътуванията в повече от 140 държави на петте континента.
Интервюто с Максим Минчев е в звуковия файл.
2, Тронът на Коперник и Елесар или вестоносецът на истарите Изток-Запад, 2022 Рубрика „Избира Преге“ Пловдивското литературно поле през 2024 г.: Програми на Община Пловдив; Дружество на писателите. (продължава в следващото издание на предаването) Рубрика „Синьото цвете“: Стоян Михайловски. Световната книга.
Четвърт век скулпторът Димитър Рашков поздравява приятелите с рисунки на съответния зодиакален знак според Китайския хороскоп. В навечерието на новата година той спази традицията и зарадва със символа на 2025 г. Дървената змия колеги и близки. В интервю за програма „Точно днес“ скулпторът сподели, че е направил около 50 рисунки и някои..
С издателя Валентин Марков помним молитвата на Окуджава - Бог да даде всекиму каквото му е нужно, повтаряме го и тръгваме към размисли защо началото на всяка година го натоварваме с толкова много надежди. Вероятно, защото както казва поетът Иван Ланджев, "СМЕ НАРКОМАНИ НА НАДЕЖДАТА". РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА 4 ЯНУАРИ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ"
В първия ден на годината православната църква почита паметта на Свети Василий Велики. В негова чест в храмовете се отслужва съставената от него Василиева литургия. Имен ден имат близо 116 000 българи, носещи имената Васил, Василена, Василка, Веселин, Веселина, Весела и др. Свети Василий Велики е бил начетен и блестящ богослов, строг аскет, неуморен и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 28. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Исак Бабел. Конармия. 158 стр., ок. 3А, Нике, 2024. Дж. Г. Форел. Сингапурска хватка. 720 стр., ок. 8А, Кръг, 2024. Джеф Шенкър. Саботаж. 344 стр., ок. 5А, Колибри, 2024. Данийл Силва. Смърт..