Преговорите по предложението на ЕК за многогодишна рамка ще продължат през следващата една година.
Идеята на Брюксел да спре финансирането за страни, които не издържат нов тест за „върховенството на закона“
Юлиян Попов подчерта, че това намерение звучи много добре и би било много добре, ако може да се приложи на практика. Но на практика - много трудно е върховенството на закона да се превърне в някакъв формален механизъм, с който да се ограничават фондове. Трябва нова законова база и начин на мерене, което е много сложно. Много често това намерение се описва като съобразяване с европейските ценности. А това е много неясна концепция, тя трябва законодателно да се уточни, коментира Попов.
Интересите на България
Ние трябва да видим как ще работи този бюджет – кохезионната политика ще се свие, селскостопанската политика също ще се свие. В същото време ще се увеличат средствата за наука, дигитализация и иновации. Ако ние престанем да мислим по начина „сега има едни пари, които ще усвояваме през селско стопанство или чрез кохезия“, а по-скоро започнем да мислим как средствата за иновации могат да идват в България в по-голяма степен, ние ще имаме интерес от това, коментира Юлиян Попов.
Той допълни, че финансовата рамка предвижда 25% от средствата да се вложат в дейности, свързани с климатичните политики, което е голяма възможност за България. Тези 25% означават повече средства за енергийна ефективност, подобряване на транспорта, модернизация на енергийната система - все неща много необходими на България.
В многогодишната финансова рамка има много привлекателна възможност за България.
Ние трябва да я използваме и да бъдем много активни в нея. Новата многогодишна финансова рамка ни казва: вие трябва да се мобилизирате малко повече, не може да седите и да усвоявате средства. Идеята за „усвояване“ е икономически вредна и доста корупционна. Тя не е насочена толкова към развитието на икономиката, а по-скоро към запълване на големи бюджетни дупки , смята Юлиян Попов.
Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в звуковия файл.За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..
Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия? Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..