Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишените цени на горивата е световна тенденция

Май месец започна с повишение на цените на петрола на международните пазари. След есента на 2014 година, котировките на американския лек суров петрол за първи път надминаха 70 долара за барел. Как това се отразява на пазара  на горивата у нас? Справка от последните седмици показва, че цената на дизела, само за няколко дни е поскъпнала с 2 ст. за литър, а в сравнение  с месец по-рано, вече поскъпването е с 9 ст. за литър. Бензинът А 95 само за 2-3 седмици, от 2.08  лв. за литър вече е 2.18 лева. Енергийният експерт Васко Начев коментира скока на цените на горивата:

Това е дългоочакваният ефект от  редица мерки, които бяха предприемани през цялата изминала година, от страна на ОПЕК и останалите големи играчи на международните пазари. Имам предвид най-вече Русия. Тенденцията с ниската цена на нефта не устройваше доставчиците. Търсеха се начини, тази тенденция да бъде спряна. В края на миналата година имаше споразумение за намаляване на добивите. Имаше излишък около 2 мил. барела. дневен добив, за които нямаше пазар. Това беше основната причина цената да бъде толкова ниска. След като Русия влезе в споразумение със Саудитска Арабия и държавите от ОПЕК, нещата добиха по-различен вид. Цената на нефта започна да пълзи нагоре. Днес брендът минава 75 долара за барел. Това е сравнително временно явление. Няма да видим нива от 2014 г. , като 110-118 долара. Очаква се изявлението на президента Тръмп  относно Иран. Дали ще излезнат от споразумението, или ще приложат някакви санкции към Иран. Това е изключително важно за пазара на нефт, тъй като много от играчите, не купуваха петрол от Иран през последните две седмици. Другата важна причина е изключително тежката ситуация във Венецуела,  непрекъснато намаляване на добивите, както и предлаганите количества на пазара от Венецуела.

У нас цената на горивата скача винаги през лятото. Причината е по-голямото потребление, но това е световна тенденция. Най-висока цената е през юни и юли, а най-ниска е през октомври.

Интервюто с Васко Начев е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54