Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Качественото розово масло има качествена цена

С ниски изкупни цени започна розоберът в Карловско. В началото на седмицата в Пловдивска област започна розоберът. Фирмите изкупуват за 2 – 2,50 лв 1 килограм набран цвят, която не може да покрие разходите ни, обясни пред Радио Пловдив Богдан Богданов, който заедно със семейството си обработва розови градини край карловското село Певците. 


По думите му, изкупната цена трябва да е поне 3,20 – 3,50 лв/кг, за да се покрият разходите на стопаните и да останат средства за инвестиции.

Розоберачите получават по 80 стотинки за килограм набран цвят. Проблем остава осигуряването на достатъчно работници, които да оберат нацъфтелите рози до обяд, за да се спази технологията на прибиране и варене на розовия цвят.

Метеорологичните условия засега – редуването на дъждове и слънце, предполагат добра реколта, каза още розопроизводителят.

Гергана Андреева – изпълнителен директор на Българската национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика потвърди, че се очаква много добра реколта. Над 40 хиляди декара са розовите насаждения, които са в много добро състояние, а над 50 работещи  дестилерии са в готовност да произведат качествено розово масло.

Тя не се съгласи с твърдението за ниска изкупна цена. Себестойността на розовия цвят се определя от преработвателя, който съобразно рандемана, трябва да го вложи в производството на розово масло. Всеки по веригата има право на мнение, но себестойността трябва да е такава, че да има кой да го купи. В противен случай розовото масло няма да бъде реализирано. На работната ръка се дава толкова, колкото е договорено. Освен това стопанисването на розовите градини не е лишено от възможността да бъде субсидирано от МЗХ. За целта обаче земеделските производители трябва да са регистрирани като земеделски производители. Факт е, че една част от розопроизводителите нямат регистрации. Тя добави, че преработвателите имат договори със земеделските стопани и целогодишно ги подпомагат. Изсветляването на сектора ще помогне за добрия бизнес, освен това закупуването на розов цвят без документи няма да се допуска. 

Андреева обясни, че е некоректно да се твърди, че има залежало розово масло, защото то има вечна годност. Налични количества розово масло от предишни реколти има, но то не е с добро качество и затова не е потърсено от преработвателите. Външните клиенти очакват тазгодишната реколта с нетърпение. Традиционно българско розово масло се реализира в Западна Европа, Великобритания, Далечния изток, Нова Зеландия. 

Саудитска Арабия, Катар са интересни пазари, наблюдава се и завишено търсене като там розовото масло се използва и в ХВП и като  хранителни добавки. Качественото розово масло има качествена цена. Килограм розово масло струва между 10 и 12 хиляди евро, а ако е биологично и сертифицирано е много по- високо. По това може да се съди дали едно масло е истинско. Затова е сигнализарана и агенция „Митници“. Ако се получи пратка с нереално ниска цена, то това не е розово масло.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54