Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едва 10% от българите, заети в земеделието, работят на трудов договор

| обновено на 10.05.18 в 14:24

Еднодневните трудови договори в селското стопанство за работа на 4 часа бяха посочени като решение, създаващо проблеми вместо да ги реши. Това стана на международна конференция в Пловдив, посветена на недекларирания труд. 

Припомням, парламентът гласува промяната в Кодекса на труда с аргумента, че така се дава  по-голяма мобилност на големи групи работници, които в рамките на един или няколко дни ще започват и приключват дейности по обработка и прибиране на земеделска продукция при един или няколко работодатели. 

Според лидера на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ Светла Василева трудно ще се контролира дали един работник е зает за 4 часа, или  за 8, но пък е осигуряван върху половин работен ден. 

От синдиката представиха данни, според които само 10% от българите, заети в земеделието, са на трудов договор. Над 87 процента са наети на устна договорка. 

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров  коментира, че влезлите в земеделието близо 20 милиарда лева евросредства от 2007 година досега не са дали адекватен резултат в заплащането на работната сила, както и в брутния продукт на отрасъла. Парите са съсредоточени в близо 3000 стопанства, а останалите фермери съществуват трудно. 

На тази база не виждам защо да защитавам запазване или увеличение на парите за земеделие в следващия програмен период, вместо парите да отидат за дигитализация например, заключи Димитров.

 Временната работа е все по-често срещано явление особено в Южна и Източна Европа, а социалните условия и права са много по-малко. Това заяви евродепутат Момчил Неков по време на семинар за пpoтивoдeйcтвиe нa нeдeĸлapиpaнaтa зaeтocт в зeмeдeлcĸия ceĸтop в Пловдив.

Според него трябва да обърнем по-голямо внимание върху земеделието у нас и да го развием с помощта на европейските политики. „Трябва да отбележа със съжаление, че днес 85 % от храната ни е внос, а не собствено произвоство“, каза Неков.

„Проблемът с работната ръка в земеделието у нас е сериозен, най-напред, чисто демографски и второ полагането на недеклариран труд. Смятам, че е необходимо ограничаването му, както и показване на добри практики в противодействието на недекларирания труд“, коментира Момчил Неков.

По думите му, работниците не трябва да бъдат потърпевшите от въвеждането на мерки срещу недекларирания труд. Стъпка в правилната посока е да се предприемат мерки към работодателите. Необходимо е да се въведе система за бърза проверка чрез използване на дигиталните възможности, посочи Неков.

Той даде пример с Испания, където са въвели система за контрол за секторите портокалови и лозови масиви.Въз основа на реализирана продукция, те изчисляват за колко време и от колко души може да се набере тази продукция. Ако се окаже, че има разлика между тази референтна база и физически осъщественото, например ако излезе, че един берач набере 3 тона портокали на ден, то значи има неестествен и недеклариран процес. По този начин може да се осъществява ефективен контрол.

„Смятам, че и в България може да се въведе подобна система за контрол - на базата на реализирана продукция, да се въведе формула за пресмятане на необходимия персонал. Ако не са осигурявани и регистрирани толкова работници, това ще означава, че се използва недеклариран труд“, заяви Неков.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Табели предупреждават за камери по пътя за Карлово и за Поповица

От тази седмица по две от най-натоварените пътни артерии в областта са монтирани табели за контрол на скоростния режим. Шофьорите, които пътуват и в двете посоки по главен път Пловдив – Свиленград /между Поповица и Садово/ и главен път Пловдив – Карлово /между Труд и Баня/ вече  ще бъдат информирани за общо 12 точки, на които автомобилите им могат да..

публикувано на 19.07.24 в 11:22

Пожарът в Отец Паисиево е ликвидиран, но гори на Беклемето

Напълно потушен е пожарът в калояновското село Отец Паисиево. Днес ще бъде направен последен обход на площта на огъня и екипите ще бъдат изтеглени, като на място ще останат само дежурни, съобщи директорът на Пожарната в Пловдив старши комисар Васил Димов.  В същото време снощи е пламнал огън на билото на Беклемето. Фронтът му не е голям, но е във..

публикувано на 19.07.24 в 08:42

Потушен е пожарът в Априлци

Пожарът край пазарджишкото село Априлци е потушен, няма опасност за селата Щъркелово и Елшица. Огънят тръгна в късния следобед вчера от покрайнините на селото и бързо навлезе в горския масив. В гасенето се включиха противопожарни екипи от Пазарджик, Панагюрище и Пловдив.  Борбата с огъня е продължила до 2 часа тази сутрин. Общата му площ е 2 300 декара,..

публикувано на 19.07.24 в 07:02

Пожарът край Априлци е ограничен

Ограничен е пожарът край панагюрското село Априлци. Няма опасност за селото. По-рано през деня там се запалиха горски масив и сухи треви около него. В гасенето се включиха всички екипи на районната служба в Пазарджик и допълнително екипи от Панагюрище.  Ангажирана е и земеделска техника от селото и района да прави просеки.  За гасенето се..

публикувано на 18.07.24 в 16:59

Пожарът над Отец Паисиево е локализиран, няма нови огнища

Спокойна е обстановката над село Отец Паисиево към този час, съобщи директорът на Пловдивската пожарна старши комисар Васил Димов.  Няма нови запалвания, но дежурството и наблюдението над целия периметър на пожара ще продължи. Има тлеещи огнища, които от време на време се възпламеняват, но огънят не е разширил територията си. Ще..

публикувано на 18.07.24 в 15:59