С над един милион лева е източена Здравната каса чрез престъпна схема с фиктивни аптеки и дублиране на скъпоструващи медикаменти за хепатит С. Това оповестиха от Окръжна прокуратура Пловдив след извършените показни арести на служители на РЗОК.
В ареста остават и още две лица замесени в схемата - собственика на верига аптеки Николай Александров и социално слаб пловдивчанин, на чието име Лютиков са разкривани аптеките-фантоми. Според прокуратурата в продължение на година на името на социално слабия гражданин са регистрирани три дружества с лиценз за аптечна дейност.
На практика обаче никога не е имало действащи аптеки, обясни окръжният прокурор Румен Попов. Те са били фиктивни и чрез тях само за последният месец са източени близо 90 хиляди лева. Парите са плащани от НЗОК за скъпо струващи лекарства за болни от хепатит С на стойност 25 хиляди лева.
Според прокурор Попов това са реално болни, чийто лични данни са взети от базата на РЗОК от Деспотов и неговия подчинен. Чрез схемата са изготвяни фалшиви документи и са правени двойни заявки, веднъж през реална и веднъж през фиктивната аптека.
Междувременно Деспотов и Манев като служители на касата в Пловдив, които отговорят за контрола на аптеките не са извършвали никакви проверки в града . На всеки три месеца те са разкривали ново дружество и нова аптека-фантом, за да не бъдат хванати в последващия контрол от НЗОК.
Според зам.- окръжният прокурор Галин Гавраилов разкритата схема показва сериозни пропуски в контрола на Здравната каса. По думите на Гавраилов са извършени две престъпления - документна измама и подкуп в особено големи размери.
Наказанията, предвидени в Наказателния кодекс за тези престъпления са от 10 до 20 години за документното престъпление и от 3 до 15 години за подкупа.
На територията на Пловдивска област има 237 аптеки с договор със здравната каса в Пловдив, на които, според прокуратурата, през последните няколко години не се извършвани проверки и тепърва ще се уточнява колко от тях работят реално.
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпрастранена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..
Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град. Калните петна са незатревени площи в..
ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства. Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..
Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..
На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..