Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малката базилика - храм на поетичния фестивал "Орфей"

Първият Международен фестивал на поезията „Орфей“ се откри  в Малката раннохристиянска базилика.

Фестивалът  е събитие от културната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС на Национален фонд „Култура“.  В него участват 17 творци от 13 държави – Балканите, Европа, Съединените щати и Израел, където има паметник на Орфей.  Поетите  четоха стихове на родните си езици. Съвременна поезия от целия свят звучеше в атмосферата на антично и средновековно изкуство, на мозайки от хилядолетия, обединени от фигурата на легендарния тракиец Орфей – приеман за най-големия певец  и поет на древността.

 Министърът на културата на Македония  Роберт Алагьозовски,който е гост на кмета на Пловдив,  е убеден в силата на поетично слово и днес. Във време на глобализация, тъкмо различието и спецификата    на културите и уникалността  на  гласа  на поетите е това, което ни прави различни, но от друга страна, води напред  и човечеството, и духовното и културно развитие на живота ни. 

Зам. министърът на културата Амелия Гешева пожела вдъхновение във фестивалните дни, в които Това магично място - Малката базилика ще бъде  преди всичко храм на поетическото изкуство. 

Къде другаде, ако не в древния Филипопол, който заема едно от първите мвеста по брой и художествено значение на артефакти в България, можем да намерим вдъхновяваща среда за творческо общуване на един от най-красивите и универсални езици - този на поезията. 

Не случайно Пловдив със своето наистина уникално антично наследство е и нашата Европейска столица на културата през 2019 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12