Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С хоро по света отбелязваме Светите братя Кирил и Методий

Българската инициатива „Розите на България“ е посветена на Светите братя Кирил и Методий. На 11 май в над 30 града по света ще се извият хора, под звуците на „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев. Изпълнението е на оркестъра за народна музика на БНР, хор на фолклорен ансамбъл „Тракия“ и хор „Космически гласове“.

Проектът се организира в партньорство с Министерството на външните работи, Министерството на културата и Държавна агенция за българите в чужбина.

Валентина Найденова, ръководител на училище „Пейо Яворов“ в Брюксел информира за програмата. Тя покани всички българи да се присъединят,  заедно да изиграят хорото пред постоянното представителство на България в Брюксел. Часът е 18. 45. Добре дошли са всички, защото така ще бъде изпълнен и девизът на ЕС „Да сме единни в многообразието“.

Към инициативата се присъедини и СУ”Любен Каравелов” Пловдив, което е с утвърдени традиции  в  обучението по български фолклор и във формирането на естетски критерии и родолюбиво отношение към него. Факт е, че  няма значимо фолклорно събитие, което да се случва в града, без участието  на училищния ансамъл „Тракийска младост“,  прославил ни не веднъж и по света. От 1-ви до 12 клас всички ученици изучават българска народна музика: народно пеене; народни инструменти- гайда, гъдулка, кавал, тамбура и български народни танци. Срокът за подаване на заявления за явяване  на изпит за проверка на способностите по музика за прием след 7 клас в училището с  профил „музика“ е от 14 до 18 май.

Днес учебното заведение ще бъде част  от инициативата на МОН „Розите на България“, когато  в ранния следобед  в двора на училището, облечени в български народни носии, под ръководството на хореографа Гергана Генчева ще се хванат на дълго хоро: ученици, учители, ръководство,  родители и техните партньори от комитет „Родолюбие”.  Хорът и оркестърът с диригенти Мария и Георги Найденови ще изпълнят избраната  музика за инициативата „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев.

Интервютата с Валентина Найденова, ръководител на българското училище в Брюксел и Саша Щерева, директор на СУ „Любен Каравелов“ са в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54