Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С хоро по света отбелязваме Светите братя Кирил и Методий

Българската инициатива „Розите на България“ е посветена на Светите братя Кирил и Методий. На 11 май в над 30 града по света ще се извият хора, под звуците на „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев. Изпълнението е на оркестъра за народна музика на БНР, хор на фолклорен ансамбъл „Тракия“ и хор „Космически гласове“.

Проектът се организира в партньорство с Министерството на външните работи, Министерството на културата и Държавна агенция за българите в чужбина.

Валентина Найденова, ръководител на училище „Пейо Яворов“ в Брюксел информира за програмата. Тя покани всички българи да се присъединят,  заедно да изиграят хорото пред постоянното представителство на България в Брюксел. Часът е 18. 45. Добре дошли са всички, защото така ще бъде изпълнен и девизът на ЕС „Да сме единни в многообразието“.

Към инициативата се присъедини и СУ”Любен Каравелов” Пловдив, което е с утвърдени традиции  в  обучението по български фолклор и във формирането на естетски критерии и родолюбиво отношение към него. Факт е, че  няма значимо фолклорно събитие, което да се случва в града, без участието  на училищния ансамъл „Тракийска младост“,  прославил ни не веднъж и по света. От 1-ви до 12 клас всички ученици изучават българска народна музика: народно пеене; народни инструменти- гайда, гъдулка, кавал, тамбура и български народни танци. Срокът за подаване на заявления за явяване  на изпит за проверка на способностите по музика за прием след 7 клас в училището с  профил „музика“ е от 14 до 18 май.

Днес учебното заведение ще бъде част  от инициативата на МОН „Розите на България“, когато  в ранния следобед  в двора на училището, облечени в български народни носии, под ръководството на хореографа Гергана Генчева ще се хванат на дълго хоро: ученици, учители, ръководство,  родители и техните партньори от комитет „Родолюбие”.  Хорът и оркестърът с диригенти Мария и Георги Найденови ще изпълнят избраната  музика за инициативата „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев.

Интервютата с Валентина Найденова, ръководител на българското училище в Брюксел и Саша Щерева, директор на СУ „Любен Каравелов“ са в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Арман Бабикян

Няма никакво значение кой разпределя порциите

Арман Бабикян, експерт по политически PR  и съосновател на движението "Ние идваме",  с коментар за политическата ситуация след номинацията на новия служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева и предстоящите избори през октомври в програма "Точно днес".  Според него има едно основно неразбиране, за да тръгне политическият процес напред.  "Това, което..

публикувано на 12.08.24 в 12:11

Доброто прави хората щастливи

В това е убедена  Стела Балджиева, която стана носител на приза в категория "Добротворчество" в тазгодишния конкурс "Пловдив - град на доброто" за платформата "Rent-a-baba", който близо година набира голяма популярност.  На път е обаче и втори проект -„Баба по Viber", за който Стела разказа в програма "Точно днес“. " Идеята е за българите от..

публикувано на 12.08.24 в 09:47

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28