Наред с ниските доходи и неудовлетворителните условия на труд в някои предприятия, неизплащането на заплатите и неизплащането им в пълен размер са сред най - големите въпроси, които стоят за решаване пред институциите и обществото ни като цяло.
Това заяви пред Радио Пловдив конфедералният секретар на КТ "Подкрепа" Александър Загоров, оглавяващ отдел “Социална политика”.
По думите му, проблемът не е само на политиката, на съдебната система или на контролните органи. Проблемът е обществен.
Това граничи и с лъжата, и с изнудването, и с измамата - много лоши обществени проявления. Така Загоров окачестви поведението на онези работодатели, които не изплащат заплатите на работниците си.
По думите му, у нас сме стигнали дотам, че да считаме нормалното за идеално - работиш, получаваш за това възнаграждение редовно и с времето заплатата ти расте.
Едно много хубаво, нормално поведение на държавата нарече Александър Загоров инициативата за създаване на Фонда за гарантиране на вземанията на работниците и служителите при несъстоятелност.
Синдикалистът подчерта обаче, че Фондът е създаден за екстремални случаи. Според него, големият проблем са работодатели, които просто напускат държавата и не могат да бъдат намерени.
Според Александър Загоров, големият резултат би бил другаде - работниците да имат някакво участие в управлението - чрез социалния диалог, чрез колективните трудови договори, чрез получаването на повече и навременна информация, чрез прецизиране на законовите възможности да стачкуват.
Местната власт фаворизира инвеститорите и прави много често това за сметка на работниците, а това не бива да е така!, отбеляза Загоров.
Той припомни, че от синдикатите много пъти са предлагали да има специализиран трудов съд и той да решава трудовите конфликти не за три - четири години, а за три - четири месеца.
И още - когато работодателят изплаща само 60 % от възнагражденията на работниците, той всъщност нарушава закона. А законът понякога работи така, че да провокира нарушения. За жалост, Конституционният съд не посмя да се произнесе срещу работодателите, коментира Загоров.
Той изрази скептицизъм за възможността на Инспекцията по труда да се запознае и справи с всички случаи на подобни нарушения от работодатели, тъй като в инспекцията работят много малък брой хора.
Александър Загоров описа много ясно ефекта от новото законодателство така:
Преди приемането новото законодателство, свързано с възможността на работниците да получат неизплатените си заплати, бяхме идентифицирали около 250 фирми, които не изплащаха заплатите на работниците си. Имаше и сигнали, че това нещо ще се задълбочава.
Когато нещата напреднаха и се видя, че законът ще бъде приет, от тях останаха около 110 фирми, а останалите предпочетоха да си изплащат редовно към работниците всички задължения.
От тези 110 фирми 16 са в съда, 14 все още се проверяват и 6 са в преписка т. е. ще влязат скоро в съда.
А над 70 фирми си платиха на хората отново. И какво остана? Че от 250 фирми, когато законът започна да става по - тежък и се зададоха санкции към работодателя, всъщност едни 30 - 35 фирми останаха. А останалите до 250 успяха да си изплатят заплатите на работниците.
Изглежда, че недобросъвестните са много. А тези, които наистина са обективно затруднени, са всъщност тези 16 + 4 + 6 или 36 фирми от 250 изначално.
Цялото интервю на Емил Костов с Александър Загоров чуйте в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..