Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата "ЕС-Западни Балкани" ще остане в историята

| обновено на 17.05.18 в 15:57

Срещата ЕС-Западни Балкани в София ще остане в историята, защото през изминалите 15 години твърде малко бе направено за приближаването на този район към европейската перспектива

Позицията е на проф. Лазар Копринаров – философ, дипломат, университетски преподавател. Не бива да се избързва с определението "историческа", но със сигурност тя е изключително успешна, смята анализаторът.

Той припомни, че преди година, когато кабинетът определяше приоритетите на европредседателството, много страни бяха скептични по темата за Западните Балкани. Оказа се, че това е много перспективна посока. Тя е не само е успешна, но е и кулминацията на председателството. Това е успешна кулминация.

Според проф. Копринаров успехът винаги има много бащи и майки, но в случая той посочи ролята на  българската дипломация и администрация, както и приноса на българския министър – председател. Бойко Борисов се оказа с отлични умения да сдобрява балканските лидери, а на Балканите техните отношения, затрупани с история, винаги са сложни. Премиерът, ако не сдобри, поне стопли отношенията между Ципрас и Заев между Вучич и Тачи. Това беше трудна задача и фактът че присъстват , участват и изказват благодарност на България е успех.

Дипломатът смята, че  ако обещаните инвестиции за региона се случат, ползата за всички, включително и за България, ще бъде пряка. За някои столици в Западните Балкани ние трябва да летим до Виена или Мюнхен, за да стигнем до тях. Близо сме, но сме дистанцирани откъм инфраструктура. Инвестициите пряко ще обслужват бизнеса, туристите, хората. Върху плещите ни има тежка история, която може да се преодолее с общуване и образование.

Лазар Копринаров обясни и отказа на испанския премиер да присъства на срещата ЕС – Западни Балкани. Мариано Рахой дойде в България, участва в работната вечеря и заяви, че подписват декларацията на формата „28 + 6“.  Въпросът е много чувствителен за Мадрид, заради кризата в Каталуния, защото сепаратистите там се опитват да приложат опита на Косово. Косово не е признато от Испания и в този смисъл, ако Хашим Тачи и Рахой седнат на една маса, това означава да се даде точка на каталунските сепаратисти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54