Растежът в България през миналата година се оценява по предварителни данни на 3,6%, което е малко-по-слабо от 2016, когато той беше 3.9%. Самите числа не са толкова важни, но е неприятна тенденцията надолу и още повече, че очакваме и през следващите няколко години този растеж да остане на това ниво.Това заяви икономистът доц. д-р Виктор Йоцов - ръководител на екипа от ИИ при БАН, изготвил годишния доклад за икономическото развитие и политиките в страната за 2017 г.
Казвам, че е неприятно, защото въпреки че този растеж е над средния в ЕС, в сравнение с новите страни-членки ние вече изоставаме. Само две страни от новите имат по-нисък растеж от България, което очевидно не е приятно.
Има и проблеми във фискалната политика, в платежния баланс, в пазара на труда и оценката ни е, че има нужда от структурни реформи за ускоряване на икономическия растеж. На нас сега ни трябва растеж от минимум 5%, че и нагоре, за някакво догонващо развитие, така че през следващите 15-ина години да се приближим до около 75% от средното за Европа.
Изхождайки от изключително неблагоприятната демографска ситуация с отрицателен естествен прираст и миграция, през миналата година беше отбелязано нарастване на заетостта в икономиката. Това е изключително добро постижение. По отношение на безработицата през последните години, тя намалява, което се дължи на това, че заетостта се е увеличила. Все още обаче не можем да изпълним някои от критериите за Европа – напр. заетостта да бъде 75% от работоспособното население, но като цяло тенденциите са положителни.
Сред препоръките на икономистите доц. Йоцов посочи необходимостта от по-активна фискална политика, но призова все пак за запазване на фискалната стабилност, за да не се отива към прекомерни разходи и дефицити, които затрудняват икономическото развитие.
Имаме някои препоръки и по отношение на данъчната система и необходимостта от нейното усъвършенстване. Тук остава въпросът не само за самото пропорционално облагане, но и за структурата й – косвените данъци, искаме да се включим и в дебата за това, дали не трябва да се възстанови необлагаемият минимум за по-справедливо разпределение на данъчното бреме между населението. Имаме препоръки и по отношение на това, че е необходима по-силна държавна намеса с оглед увеличаване на ролята на външната търговия, тъй като през последните години тя изгуби ролята си на основен фактор за икономически растеж.
Чуйте повече от звуковия файл:
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..