Таксата за предучилищното обучение не е нито е несправедлива, нито е незаконна. Такъв е коментарът на заместник - кмета с ресор образование Стефан Стоянов в отговор на кампанията за безплатна забавачка, която започва Мая Манолова.
По думите на Стоянов от години се събират такси. Те са обосновани спрямо закона като тези пари отиват като обратни инвестиции и допълнително финансиране към детските градини. Ако отпаднат тези такси трябва в Пловдив да намерим отнякъде 3 милиона допълнително за дофинансиране на детските градини или да намалим техния стандарт, което би влошило качеството на образованието.
Пловдив отделя над 11 милиона лева за детските гради и предучилищните групи. Съотношението между държавното финансиране към общинското и участието на родителите е едно към три, почти едно към четири спрямо държавното финансиране. Т. е. ако общината харчи по около 11 милиона лева за доиздръжка на цялата система на делегираните бюджети – това са близо 12 хиляди деца, държавата харчи почти 29 милиона и малко над 3 милиона идват от родителите.
Стефан Стоянов сподели, че системата е много добре развита през годините.
Да ползваме темата за таксите популистки, бих казал, е с краткосрочен пиарски ефект. Не е съвсем честно към хилядите хора, които работят там и към родителите, и към учителите и 50 лв е нищожна сума за отглеждането на едно дете. Всеки родител е наясно, че тази сума е крайно недостатъчна за издръжката на цялата система и е един малък дан, който всеки от нас като родител дава към системата.
Имаме общо законодателство, което всички трябва да спазваме, т. е. от 5-годишна възраст, скоро ще стане от 4-годишна възраст, ние сме задължени като родители нашите деца да ходят на училище. Има алтернатива на детските градини за пет и шестгодишните – именно предучилищните групи в училищата, където обаче по-голямата част са полудневни и това е една допълнителна алтернатива към хората, които не могат да си позволяват тези 50 лв.
Но аз не мога да си представя, че сте на социални помощи и детето ви трябва да го гледате вкъщи, няма да предпочетете да плащате 40 или 50 лв и да си намерите работа, а ще оставите детето вкъщи.
Аз бих гледал с подозрение към система, която ми предлага нещо безплатно за децата, очевидно услугата ще бъде по-лоша.
Аз бих предложил да обединим усилия в по-смислени каузи като например общата политика, която Министерството на образованието се опитва да наложи е да се инвестират целеви средства в нови училища и детски градини. За нас е много по-важно да имаме средства да инвестираме в нови сгради, понеже още над 800 деца в Пловдив посещават блокови детски градини, които са с много по-скромни възможности. Или пък да се инвестира в нови училища, където има недостиг и там трябва да мислим за целодневно предучилищно образование, особено в началния курс, така че тези пари може да се мисли да се инвестират в по-разумни неща.
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..