Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесът вече търси закрила на някои "дефицитни" професии

Защо се налага специалностите „машиностроене“ и „дървообработване“ да влязат в защитения списък на образователното министерство?  По тази тема разговаряме на Росица Стелиянова от Асоциацията на индустриалния капитал в България, които са вносители на предложението.

Много машиностроителни предприятия бяха закрити в годините на прехода и спадна интересът към специалностите в тях, припомни експертът. Повечето млади хора се ориентираха към административните професии, а заварчик или шлосер тръгнаха по низходяща инерция, мислени  като непривлекателни нископлатени.

Сега двата бранша са едни от най- успешно развиващите се, развива се оборудването, то става все по- модерно и когато младите хора видят това  - започва да расте и интересът към тях. Но това не става само с наблюдения, необходимо е да има един стабилен план - прием.

По отношение на заплатите - началните заплати наистина не са добри, но пък много бързо се стигат нива, които са доста високи. Работодателите сами искат да задържат служителите си, твърди Стелиянова.

Сега в цялата страна дървообработване учат само 120 ученика, показват данни на асоциацията. 

Ако тези специалности влязат в защитения списък професии, следващият етап е да се промени методиката на обучение, защото е остаряла.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иво Желев

Наесен отиваме на седми поред избори

Политическите въпросителни на лятото обсъждаме в програма "Точно днес" със социолога от ЕСТАТ Иво Желев. Той  прогнозира и възможностите за изпълнение на третия мандат и дали новите избори са неизбежни. По думите му вече е ясно, че в този парламент не може да се произведе нищо работещо.  "Нито има възможности за мнозинство, нито обща воля, нито..

публикувано на 19.07.24 в 10:28

Два екипа от Аварийно спасяване-Пловдив са на терен и днес

Пожарите наситиха новините, хората изгубиха домовете си, държавата ще даде по 1578 лева на пострадалите семейства. Говорим с доброволците, които са на терен при юли.  Включване в програма "Точно днес" на Георги Влайков  от Аварийно спасяване - Пловдив от мястото на пожара в Карловски регион.  Той подчерта, че остават на терена на вече..

обновено на 19.07.24 в 10:05

Само за 24 ч. събраха 20 000 лв. за екипировка на доброволците

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив говорим с Манол Пейков, народен представител от ПП-ДБ за поредната му акция, за дарения с код екипировка за доброволците За по малко от 24 часа успяхме да съберем 20 000 лева и днес ще закупим първите необходими атрибути за борба с огъня, каза за Радио Пловдив Манол Пейков. „Говорих с Георги Влайков от..

обновено на 19.07.24 в 10:05

100% е изпълнен приемът в МУ - Пловдив, след второ класиране

След второ класиране на 100% Медицински университет - Пловдив изпълни държавния план-приeм. По традиция най-голям интерес има към специалностите "Медицина", "Дентална медицина" и "Фармация". Там се полага и изпит-тест по биология и химия. В програма "Точно днес" говорим със заместник-ректора проф. д-р  Веселина Горанова , с коментар на КСК 2024...

публикувано на 19.07.24 в 09:45

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33