Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днешните възрожденци на будното село в Родопите

В Широка лъка тържествено отбелязаха 200 години просветно дело

Документи от стари архиви сочат, че просветното дело в родопското село съществува от 1818-та, а не от 1831-ва, както досега се смяташе

| обновено на 09.06.18 в 17:44

В автентичното родопско село Широка лъка тържествено отбелязаха 200 години просветно дело.

Честването днес бе кулминацията на продължилите цяла седмица прояви. Официалното тържество бе в залата на читалище "Екзарх Стефан" в Широка лъка. С рецитал и песни участваха деца от детската градина, основното и музикалното училище. 

Ученици със своя учител Стоил Калфов представиха на родопски диалект възстановка на един учебен час в Килийното училище в селото.

Честването е под почетния патронаж на премиера Бойко Борисов и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който е председател на организационния комитет.

Проявите, посветени на 200-та годишнината от началото на просветното дело в Широка лъка, продължиха цяла седмица. В богатата програма бяха включени изложба и среща за духовността с краеведа проф. Ради Радичев, преподавател в Минно-геоложкия университет в София. 

Част от програмата бе и регионалната конференция на тема „Първите просветни огнища в Родопите - в миналото и днес", организирана със съдействието на РУО на МОН – Смолян.

Възпитаниците на Националното училище за фолклорни изкуства в селото изнесоха голям концерт за достойната двувековна годишнина на просвета в будното родопско село.

Хора с възрожденски дух и днес живеят в родопското село Широка лъка. Бегли изречения в стари книги навеждат на идеята, че просветно дело там има отпреди 200 години. С амбицията да го докаже се заема директорката на местното училище Маруся Бочукова. А мъждукащата пътеводна светлинка били само едно-две изречения в стари книги. В Държавния архив на Смолян тя открива и доказателствата.

Още в първия ден със служители от архива в края на миналата година открили записки на историка Стефан Калайджиев: 

„В 1811 г. в Широка лъка дошло едно бедно, услужливо, пъргаво и весело дете и винаги намирало и работа, и храна, и всичко, което пожелае. Това момче се е наричало Костадин Василев, наречен отпосле Шоко. Роден е бил на 15 март 1798 в село Югово, откъдето избягал. Той имал наклонност да учи, но нямало кой да го прати да следва. И спира се общината на него, намира го много удобен, извиква го и го праща в Пловдивска гръцка гимназия през 1814 г. на общински разноски да следва. След 4-годишно следване той се връща в Широка лъка и се условил за учител. Събрал дребните деца и започнал да учителствува“. 

За начало на просветното дело в Широка лъка досега се смяташе 1831 г. 

Според досегашните документи първи учител в селото е бил гръцкият свещеник Атанасаки Григориадис (Атанас Григоров). Във втори документ пишело за същия този свещеник: "Згуро чорбаджи след като видял от Шоковото даскалуване, че е по-добре децата да се прибират в училището, отколкото да правят пакости по градините, да учат, за да им е льосно сетня, оти от будаллък прокопсия нема, а от учене зарар нема, има само файдо". Згуро чорбаджи бил кмет на селото. Той довел гръка от Устово, който станал по-късно свещеник и негов зет. 

Трети доказателствен материал сочи, че първият широколъшки учител, който открива училище и събира децата на широколъчани в Паламарчовската къща, е бил Костадин Шоков. 

След като се сдобила с архивите Бочукова ги пратила в Националния музей на образованието в Габрово заедно със справка за откритието. На 20 декември получила следния отговор: „Въз основа на изпратена от вас историческа справка и направена от нас проверка потвърждаваме, че просветно дело във вашето селище съществува от 1818 г., но за година на откриване на училището се приема 1864 г. Това ви дава право през 2018 г. да чествате 200 години просветно дело и 154-годишнина на училището“.

Снимка

„Това ще е повод по-настойчиво да искаме средства за възстановяване на първото класно училище и на църквата“, посочи кметът на Широка лъка Васил Седянков и допълни, че за селото предстоят хубави дни.

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановиха движението по Подбалканския път край Калофер

Близо 5 часа след катастрофата край Калофер движението по Подбалканския път в района вече е възстановено, съобщиха от пловдивската полиция. Катастрофа затвори Подбалканския път край Калофер Продължава разследването на причините и обстоятелствата около настъпилия удар между леката кола и камиона.  Водачът на лекия автомобил е оставен под..

публикувано на 13.11.24 в 20:09

135 студенти от Медицинския университет получиха дипломи

Випуск 2024 -135 бакалаври и магистри на Факултета по обществено здраве получиха днес дипломите си на тържествена церемония в Аудиторния комплекс на Медицински университет – Пловдив, съобщиха от пресцентъра на учебнто заведение. 64 медицински сестри, 2 медицински братя и 9 акушерки положиха клетва за вярност към професията, 60 дипломанти от специалност..

публикувано на 13.11.24 в 17:39

Катастрофа затвори Подбалканския път край Калофер

Катастрофа на входа на Калофер откъм Казанлък затруднява движението по Подбалканския път. Сигналът е получен минути преди 15 часа, съобщиха от полицията По предварителна информация на един от завоите лек автомобил "БМВ" се завъртял и се ударил странично в камион. Шофьорът на колата, на 40 години, е транспортиран в болница за прегледи, ще..

публикувано на 13.11.24 в 15:55

Стотици хиляди тонове вода и пръст угасиха пожара в депото в Катуница

Напълно са ликвидирани  и последните тлеещи огнища след пожара в депото за течни утайки в Катуница , съобщи областният управител на Пловдив Христина Янчева.   Пълното потушаване е в резултат от използването на комбинирани методи като запръстяване,  масивно обливане с вода и последното решение за изграждането на спасителните рампи.  От..

обновено на 13.11.24 в 15:41

След 5 месеца хванаха крадците, обрали бизнесмен от Белозем

Полицията задържа извършителите на грабеж, извършен в село Белозем през месец юни. Тогава от частен имот чрез взломяване на оградата нахлуват крадци, които задигат 201 хиляди лева и 28 грама златни накити. След проведена специализирана операция на територията на Видинска и Хасковска област са открити четирима души, обвинени за престъплението...

публикувано на 13.11.24 в 14:54