В автентичното родопско село Широка лъка тържествено отбелязаха 200 години просветно дело.
Честването днес бе кулминацията на продължилите цяла седмица прояви. Официалното тържество бе в залата на читалище "Екзарх Стефан" в Широка лъка. С рецитал и песни участваха деца от детската градина, основното и музикалното училище.
Ученици със своя учител Стоил Калфов представиха на родопски диалект възстановка на един учебен час в Килийното училище в селото.
Честването е под почетния патронаж на премиера Бойко Борисов и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който е председател на организационния комитет.
Проявите, посветени на 200-та годишнината от началото на просветното дело в Широка лъка, продължиха цяла седмица. В богатата програма бяха включени изложба и среща за духовността с краеведа проф. Ради Радичев, преподавател в Минно-геоложкия университет в София.
Част от програмата бе и регионалната конференция на тема „Първите просветни огнища в Родопите - в миналото и днес", организирана със съдействието на РУО на МОН – Смолян.
Възпитаниците на Националното училище за фолклорни изкуства в селото изнесоха голям концерт за достойната двувековна годишнина на просвета в будното родопско село.
Хора с възрожденски дух и днес живеят в родопското село Широка лъка. Бегли изречения в стари книги навеждат на идеята, че просветно дело там има отпреди 200 години. С амбицията да го докаже се заема директорката на местното училище Маруся Бочукова. А мъждукащата пътеводна светлинка били само едно-две изречения в стари книги. В Държавния архив на Смолян тя открива и доказателствата.
Още в първия ден със служители от архива в края на миналата година открили записки на историка Стефан Калайджиев:
„В 1811 г. в Широка лъка дошло едно бедно, услужливо, пъргаво и весело дете и винаги намирало и работа, и храна, и всичко, което пожелае. Това момче се е наричало Костадин Василев, наречен отпосле Шоко. Роден е бил на 15 март 1798 в село Югово, откъдето избягал. Той имал наклонност да учи, но нямало кой да го прати да следва. И спира се общината на него, намира го много удобен, извиква го и го праща в Пловдивска гръцка гимназия през 1814 г. на общински разноски да следва. След 4-годишно следване той се връща в Широка лъка и се условил за учител. Събрал дребните деца и започнал да учителствува“.
За начало на просветното дело в Широка лъка досега се смяташе 1831 г.
Според досегашните документи първи учител в селото е бил гръцкият свещеник Атанасаки Григориадис (Атанас Григоров). Във втори документ пишело за същия този свещеник: "Згуро чорбаджи след като видял от Шоковото даскалуване, че е по-добре децата да се прибират в училището, отколкото да правят пакости по градините, да учат, за да им е льосно сетня, оти от будаллък прокопсия нема, а от учене зарар нема, има само файдо". Згуро чорбаджи бил кмет на селото. Той довел гръка от Устово, който станал по-късно свещеник и негов зет.
Трети доказателствен материал сочи, че първият широколъшки учител, който открива училище и събира децата на широколъчани в Паламарчовската къща, е бил Костадин Шоков.
След като се сдобила с архивите Бочукова ги пратила в Националния музей на образованието в Габрово заедно със справка за откритието. На 20 декември получила следния отговор: „Въз основа на изпратена от вас историческа справка и направена от нас проверка потвърждаваме, че просветно дело във вашето селище съществува от 1818 г., но за година на откриване на училището се приема 1864 г. Това ви дава право през 2018 г. да чествате 200 години просветно дело и 154-годишнина на училището“.
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..