Президентът на Македония Георге Иванов изгони от резиденцията си премиерът Зоран Заев и външния министър Никола Димитров, заради договореното ново име на страната – Северна Македония. Срещата им продължила едва 120 секунди.
България приветства постигнатата договореност, но в декларация на Външно министерство се поставя условието в договора между Скопие и Атина новото име да не се използва като основание за промяна на граници или претенции към история и култура.
Според историка и бивш Генерален консул на страната ни в Битоля доц. Наум Кайчев договорът между Македония и Гърция е добра новина, защото повече от четвърт век спорът дърпаше не само Скопие, но и и целия регион назад.
Ученият, който е член и на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователни въпроси, има резерви към името Северна Македония.
Имаше по- удачни имена, предложени от международния посредник Матю Нимиц. Например Вардарска Македония е отдавна употребявано, както от страна на историците, така и сред по- широката общественост име. Нова Македония пък фиксираше младостта на тази република.
Доц. Кайчев се надява, че и в двете страни ще бъде осигурено проевропейско мнозинство, което ще подкрепи договора за Северна Македония, въпреки че, предстои нелек процес за приемането на новото име.
Партия "Нова демокрация", която е основната опозиционна сила, използва създадената ситуация, за да трупа точки и рейтинг преди изборите догодина. В Гърция ще сме свидетели на интересен политически процес. Предстои и референдум в Македония. Там като цяло има поляризация на позицията. ВМРО – ДПМНЕ заяви, че ще работи против тази договореност. Ще видим как ще се развият процесите, но прогнозата ми е, че реформаторските и проевропейските настроения ще надделеят
Той смята, че гласовете у нас, които твърдят, че София има мека позиция по македонския въпрос от години, са крайни и малобройни и не допринасят за разбирателството между трите страни.
България им дългосрочен интерес Македония и Западните Балкани да се европеизират и да бъдат членове на ЕС. Не трябва да се допускат, обаче, компромиси, които да застрашават интереса на страната ни.
Подчертано бе също, че декларацията на МВнР продължава с очакването, че Македония и Гърция ще дадат доказателства, че договорът им не представлява заплаха или претенция за България и изобщо към съседните страни.
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..