Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С вота на недоверие БСП отново заявява себе си като активен играч

На БСП е необходимо в края на българското европредседателство отново да изземе политическата инициатива на вътрешен терен, защото след продължителен  период на активност, принудила ГЕРБ да влезе в реактивен режим, се получи изоставане. Това бе благодарение на темата за европредседателството, която бе централна в българския политически дебат. С този вот БСП отново заявява, че е в позицията на активен играч, подчерта политологът Страхил Делийски.

Друг е обаче въпросът, ще успее ли БСП да намери съюзници, ще успее ли да промени нещо в структурата на политическото позициониране. Това са въпросите, чиито отговори ще наблюдаваме в следващите дни.

По думите на Делийски, темата за промени в структурата на кабинета е деликатна за българското общество.

След темата за корупцията, която БСП взеха на въоръжение през януари, това може би е вторият проблем с най-висок интензитет. Не мисля, че точно по тази линия БСП ще успее да забие клин в управляващата коалиция. Не съм дори сигурен, че по тази тема БСП ще намери и други партньори в пленарна зала, които да бъдат достатъчно за това, вотът да има ритуален церемониален характер.

Като причина за скъсяване на дистанцията в подкрепата за БСП и ГЕРБ Делийски посочи понижаването на доверието в ГЕРБ, а не - повишеното доверие в БСП. 

Лесно обяснимо е това, като имаме предвид, че в третия си мандат ГЕРБ не предлагат нищо различно и като политика, и като поведение, и като публичен образ на  отделните фигури и на партията. На фона на усещането за поредица от различни кризи, очакването, че европредседателството ще прелее доверие към тях, не се случи.

Двете основни партии - ГЕРБ и БСП се радват на относително стабилни избирателни ядра. Въпросът обаче е, какво става с контра ядрата, тези, които не приемат нито ГЕРБ, нито БСП. Това е много по-сериозен въпрос за доверието в българската политическа система, която се крепи на изолирани едно от друго политически ядра, поддържащи усещането за равновесие, независимо, че системата не работи добре.

Като положителен факт Делийски подчерта усилието на  президента да заговори на малко по-консенсусен език, въпреки факта, че това бе наложено от самия формат на говоренето. 

Това обаче едва ли е сигнал за дългосрочно стопляне на отношенията.

Патриотите се опитват да капитализират участието си във властта с демонстриране на форма на опозиционност. След известен период на спад, те успяват  отново да върнат доверието към себе си, заради звученето на темите, които предлагат. Става въпрос по-скоро за комуникация, а не - за политика. 

Интересно е каква оценка за председателството ни ще наложи опозицията. - проевропейска или пълно отричане, и от това ще зависи и начинът, по който избирателната периферия ще оцени  БСП. 

 Чуйте повече от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Е-системата за автобусите е готова, от общината зависи стартът й

Нямаше технически проблеми по автобусна линия 25, в която пилотно стартира електронната система за таксуване в градския транспорт. Десетки граждани вчера са закупили билетчето си с банкова карта, съобщи управителят на фирмата-изпълнител "ТИКСИ" Николай Недялков. "Най- вероятно е вид любопитство, за да видят хората как работи системата. Очакваме с..

обновено на 11.09.24 в 11:24

Правилата на училищно ниво са най-доброто решение

Предложението на синдикат „Образование" към КТ“Подкрепа“ с промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, родителите да подписват договор с учебните заведения, че децата им няма да използват мобилните си телефони в учебните часове предизвика обществения интерес и коментари.  За програма "Точно днес“ директорът на СУ „Черноризец..

публикувано на 11.09.24 в 11:21

Заради "мръсните" кампании хората не вярват на позитивното

Основни политически партии решиха да си изчистят основни вътрешнопартийните проблеми за това кой ръководи и кой разпределя властта през съда и други институции като ЦИК. Това наистина се случва за първи път, коментира политологът доц.  Татяна Буруджиева в предаването "Точно днес". "Какво става с политическите партии? Те не просто намаляват..

публикувано на 11.09.24 в 10:45
Яна Алексиева

Диалогът между семейството и училището е много важен

Във връзка с наближаването на новата учебна година за пореден път от Асоциация "Родители" насочват вниманието на обществото и институциите към пет ключови въпроса, на които от години се търси отговор и адекватно решение. За програма "Точно днес" психологът Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциацията подчерта, че зад всеки въпрос стои..

публикувано на 11.09.24 в 10:24

Представиха носителите на Националната стипендия КЦМ

За шести път една от най-големите индустриални компании в България ХОЛДИНГ КЦМ 2000   представи студентите, които спечелиха „Национална стипендия КЦМ“ за учебната 2024/25 година. Осем са талантливите младежи, спечелили стипендията от общо 35 кандидати. Те са от различни учебни заведения и различни специалности в страната и чужбина. Според..

публикувано на 10.09.24 в 15:49