Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Договорът Гърция - Македония успокоява духовете, но за кратко

Краткосрочно успокояване на духовете, което не решава проблем, нарече подписания договор за името на Македония геополитическият анализатор проф. д-р Марин Русев.

За мене като българин и човек, който живее в държава с много дълга политическа традиция, най-важното е, че  на практика спорът се решава без България. Сключеното споразумение има доста конюнктурен характер и скоро ще покаже своята неефективност, дори да бъде ратифицирано от двете страни. 

Като причина за това, че то няма да създаде трайна основа за успокояване на политическите страсти в най-конфликтното ядро на Балканите, проф. Русев посочи, че то се катализира  от исторически изчерпали се мотиви. Затова то е и между Гърция и Македония.

Много по-прагматични последици би имало едно прагматично споразумение с всички съседни страни.  Съвсем спокойно можем да определим, че две от тях могат да предявят също исторически претенции. Една Сърбия може лесно да си спомни, че в определен момент от нейната история, Скопие е столица на сръбската държавност. В България пък ние много добре знаем, че няма нужда да се доказва нищо повече от това, че Василий Втори е наречен в историята  „българоубиец“, а не „македоноубиец“.  Това е двоен стандарт, в който България услужливо мълчи.  Усилията на българския политически елит да се представя като миротворец в балканската ситуация няма как да скрият факта, че България е практически елиминирана от този процес.

България е класически пример за това, как нейният политически елит воюва за важни на пръв поглед политически и цивилизационни ценности, но няма как да се скрие истината, че това става  на ръба на опасността това  да е в ущърб на националния ни интерес.

Много по-прагматична за трайно туширане на балканското напрежение е според мен, позиция, в която думата имат не само Гърция, но и България, и Албания, и дори Косово. Повече от ясно е, че в съвременна Македония, както и да се нарича тя, населението, което се нарича „албанско“, е една трета от общото население на Македония и цифрата расте с впечатляващи темпове.

Всичко това дава основания да се предполага, че Македония не е стабилен политически субект. Смешно малката държавна традиция на тази страна ще я поддържа по-скоро като обект на балканската и особено – на европейската политика.

В страната няма вътрешен консенсус и не очаквам някаква дългосрочност, обективност и дори признателност от страна на Македония към съседните страни и особено – към България. Там само временно са се скрили тези, които непрекъснато рушаха паметниците ни.  Но те са си там, където трябва и само чакат подходящия момент, нещата да се обърнат.

Европа е щастлива, че България мълчи. Тя е щастлива, че Гърция леко преглъща мъката си, че това хиляди години е било гръцко пространство. Няма да е далеч времето, когато Европа ще „чупи пръсти“ отново и ще се чуди как да решава поредния проблем на Балканите, свързан с албанската етническа инвазия.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39