Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Македония е на прага на разпадането си заради силния албански фактор

Часовникът цъка не в полза на македонистите

Масата от народа в Македония иска нормализиране на отношенията с Гърция, но гърците на масово ниво приемат теорията за античния произход на Македония

Името Северна Македония е най - малко натоварено с някаква допълнителна символика. То е само едно географско наименование. Всички други варианти имат допълнителни натоварвания, а това няма. 

Така историкът и преподавател в Пловдивския университет доц. Димо Чешмеджиев коментира избора на името на западната ни съседка.

Според него политически контекст винаги може да се намери, ако се търси. По думите му обаче, главното е да се реши политическият проблем. 

Доц. Чешмеджиев очерта разликите с приемането на новото име от македонска и гръцка страна.

В Македония ще приемат, тъй като там опозицията няма да успее да прокара. Аз познавам много македонци, които са  македонисти всъщност - това е главно техния елит, интелектуален или какъвто щете. 

Но масата от народа застава зад нормализацията на отношенията с Гърция, подчерта историкът. Той припомни, че Македония е била част от Югославия, която е имала по - свободен режим по време на социализма. 

Те искат да пътуват. А изолацията на Македония не предполага нещо такова. 

Доц. Чешмеджиев посочи, че в Гърция политическото разположение на силите не е много ясно. 

Снимка

В Гърция проблемът ще е по - голям, тъй като е в някаква степен цивилизационен, не само политически, обясни доц. Димо Чешмеджиев.            

Той посочи, че в Гърция приемат теорията за античния произход на Македония по различен начин от нас. 

Те приемат тая теория сериозно на масово равнище. На научно равнище това не може да стане, тъй като всички са наясно. Но на масово равнище хората приемат, че макенодският език е древномакедонски език и всъщност е гръцки език.

Дори да е илирийски, очевидно това не е езикът, на който говорят съвременните македонци, който е славянски, обясни историкът. 

По думите му, в Македония и най - върлите защитници на антиквизацията или на античния им произход са наясно как стоят нещата. Щото трябва да си пълен идиот, за да смяташ, че говориш на езика на Александър Македонски.

Македония винаги е имала териториални претенции към България, припомни доц. Чешмеджиев. Той се позова на видяна от него преди години карта, на която Македония се простира до Велинград.

Чешмеджиев обясни, че претенциите на Македония към България не са можели да се реализират дори по времето на Югославия, когато зад нея е стояла една мощна федерация. Тя няма този потенциал да има към нас някакви претенции, убеден е университетският преподавател. 

Според доц. Чешмеджиев Македония е изправена пред много по - голям и сериозен проблем от този с името.

Това е държава, която е на прага на разпадането си. Защото там албанският фактор, за който никой не говори, е изключително силен.

Историкът припомни, че сред по - високите дипломатически кръгове се говори, че Македония трябва да бъде разделена

Той обясни, че една от причините Гърция да подпише това споразумение и да направи някакви отстъпки е назована от гръцкия външен министър Козиас: по - добре Северна Македония, отколкото Велика България и Велика Албания.  

Не съм оптимист. Тая комисия няма да доведе до нищо. В нея има повече политици, отколкото историци. 

Така доц. Димо Чешмеджиев коментира очакванията си за работата на българо-македонската група, която трябва да преговаря по изглаждането на спорните въпроси между двете страни.

Участвал съм два пъти в подобни преговори на ниво БАН. С тях се преговаря много трудно. Те никога не отстъпват, независимо каква е историческата истина, каза доц. Чешмеджиев.

Цялото интервю на Неда Велкова с доц. Димо Чешмеджиев е в звуковия файл. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иво Желев

На есен отиваме на седми по ред избори

Политическите въпросителни на лятото обсъждаме в програма "Точно днес" със социолога от ЕСТАТ Иво Желев. Той  прогнозира и възможностите за изпълнение на третия мандат и дали новите избори са неизбежни. По думите му вече е ясно, че в този парламент не може да се произведе нищо работещо.  "Нито има възможности за мнозинство, нито обща воля, нито..

публикувано на 19.07.24 в 10:28

Два екипа от Аварийно спасяване-Пловдив са на терен и днес

Пожарите наситиха новините, хората изгубиха домовете си, държавата ще даде по 1578 лева на пострадалите семейства. Говорим с доброволците, които са на терен при юли.  Включване в програма "Точно днес" на Георги Влайков  от Аварийно спасяване - Пловдив от мястото на пожара в Карловски регион.  Той подчерта, че остават на терена на вече..

обновено на 19.07.24 в 10:05

Само за 24 ч. събраха 20 000 лв. за екипировка на доброволците

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив говорим с Манол Пейков, народен представител от ПП-ДБ да поредната му акция, за дарения с код екипировка за доброволците За по малко от 24 часа успяхме да съберем 20 000 лева и днес ще закупим първите необходими атрибути за борба с огъня, каза за Радио Пловдив Манол Пейков. „Говорих с Георги Влайков от..

обновено на 19.07.24 в 10:05

100% е изпълнен приемът в МУ - Пловдив, след второ класиране

След второ класиране на 100% Медицински университет - Пловдив изпълни държавния план-приeм. По традиция най-голям интерес има към специалностите "Медицина", "Дентална медицина" и "Фармация". Там се полага и изпит-тест по биология и химия. В програма "Точно днес" говорим със заместник-ректора проф. д-р  Веселина Горанова , с коментар на КСК 2024...

публикувано на 19.07.24 в 09:45

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33