Реформи в социалната сфера у нас са крайно наложителни, но те не бива да се правят „на парче“, под натиска на определени кръгове и в интерес на малка група от засегнатите лица за сметка на всички останали.
Зад това становище се обединиха представители на национално представителни организации на и за хора с увреждания, членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет.
Те зададоха въпроса кой има интерес от противопоставянето на хората с увреждания в България и призоваха всички за повече разум, отговорност и съпричастност, когато се обсъждат мерки в тази деликатна сфера.
Повод за позицията ив стана ескалиращото напрежение през последните дни, което доведе до оставки в МТСП, както и до груби нападки към национално представителните организации от страна на протестиращи майки на деца с увреждания.
„Не можем да подкрепим законопроект, който е само за 77 000 от хората с увреждания, какво да кажем на останалите“, попита Адриана Стоименова, зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към МС. Една справедлива и цялостна реформа би трябвало да залага подкрепа за всяка една група от хора с трайни увреждания, вместо да отнема от едни в полза на други, изтъкнаха представители на хората с увреждания.
„Ние представляваме не само хората с над 90%, а всички хора с увреждания, които по официални данни са 648 685. Нека да си дадем сметка като общество какво означава да дадем подкрепа само на 77 хиляди от тях“.
Представителите на хората с увреждания се обявиха и срещу прибързаните оставки в Министерството на труда и социалната политика (МТСП), които на този етап на интензивни обществени и между институционални дискусии по-скоро ще забавят, отколкото ще подпомогнат вземането на полезни решения. Те изразиха подкрепа за заместник-министър Росица Димитрова, която подаде оставка след негативните реакции по повод пътуването ѝ до Ню Йорк преди дни. За България е чест да бъде председател на Конференцията на страните по Конвенцията за правата на хората с увреждания за периода 2017 - 2018 г., а в лицето на зам.-министър Росица Димитрова досега сме срещали диалогичност и компетентност за промяна в националната политика за хората с увреждания и прилагане на Конвенцията за правата на хората с увреждания, заявиха от организациите.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..