Църквата почита днес църковния празник Рождение на св. Йоан Кръстител, наричан от народа Еньовден.
Заченат с Божията намеса, св. Йоан, наречен Кръстител или Предтеча, се ражда няколко години преди Исус Христос, за да прокара пътя на неговото учение сред юдейския народ. Той първи започва покръстването на юдеите във водите на река Йордан. Рождението на св. Йоан е подсказано "свише" - родителите му - Захарий - юдейски свещеник, и Елисавета, вече на преклонна възраст - получават вест, че ще имат син.
Българите наричат празника Еньовден още Среди лето или Ден на слънцето, защото съвпада с лятното слънцестоене. Според народните вярвания на този ден "слънцето играе или трепти", когато изгрява. Народните лечители твърдят, че събраните в ранно утро на Еньовден треви са най-лековити. Хората се изкачват по високите хълмове, гледат своите слънчеви сенки и по тях гадаят за здраве.
В българския празничен календар Еньовден стои по значение редом с Коледа, Великден и Гергьовден. Празникът има различни названия - Яневден - в Софийско, Иванден - в Западна България, Иван Бильобер - в Североизточна България. С него са свързани множество вярвания за слънцето, водата и лечебните растения.
На този ден всички трябва да станат рано и да посрещнат изгрева на еньовденското слънце, за да усетят лековитата роса, която то отърсва от себе си, миейки се преди път. Започне ли да се показва слънчевият диск, всеки трябва да се обърне с лице към него и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината, а очертае ли се наполовина - ще боледува.
В нощта срещу празника особена магическа сила придобива и водата. За лечение и гадаене при залез слънце се взима от чист сладък извор "мълчана вода", налята при пълна тишина, за да не се погуби от човешки глас магическата й сила.
В нощта на умиращото и възраждащото се слънце е апогеят на лечебната сила на растенията. Събраните в потайна доба преди изгрев чер трън, еньовче, вратичка и комунига, иглика и маточина се използват за лек през цялата година. Билките се вият на венци и се разпределят на св. Врач, отбелязван на 1 юли.
В Окръжния съд в Пловдив продължава делото срещу Рангел Бизюрев, обвинен в жестокото убийство на 24-годишния Димитър Малинов в Цалапица. По делото днес ще бъдат разпитани още свидетели и експерти. На предишното заседание в края на миналата година беше разпитан студент, привлечен като поемно лице, който внесе смут с показанията си за..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..
Затварят за движение участък от пътя Пещера – Пловдив между пътен възел „Прослав“ на околовръстното и кръстовището за село Оризари. Пътният участък ще бъде затворен от 8:30 до 17 ч., съобщават от фирмата-изпълнител на ремонтните дейности „Европейски пътища“. Движението ще бъде пренасочено през село Златитрап.
64-годишен жител на девинското село Брезе е починал, след като е носен с носилка по черен път до линейката. На мъжа му прилошало днес следобед и бил подаден сигнал на тел.112. До къщата му обаче не може да стигне линейка и кметицата на селото Ирина Кочовска организирала няколко мъже, които да свалят на носилка човека до линейката. По пътя, който води..
Майката на Марти - момчето от Стамболийски, което загина след опит за селфи, дари събраните пари за лечението на друго болно дете. До момента събраните дарения за 12-годишното момче бяха 2 290 евро или 4580 лв. Сега парите отиват за лечението на бебе Карина. Момче пострада тежко от токов удар На страницата си във Фейсбук майката на Марти..