Изборите в Турция наистина бяха много интересни по една причина – на повърхността изглежда, че победата е много убедителна. Това наистина е така, но всъщност виждаме, че има някои промени в дълбоките пластове на турската политика. Например по време на референдума за промяна на Конституцията по време на през април 2017 големите градове бяха загубени, заяви политическият анализатор Мариан Карагьозов.
В момента алиансът между Партията на справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие спечели 25-те най-големи града. В Истанбул с две групи изключения – четири крайбрежни района, които традиционно са запазени за народно-републиканската партия и три кюрдски района. Виждаме много добро представяне в Анкара, Измир, Истанбул. За първи път от години Народно-републиканската партия има доста приличен резултат в кюрдските райони и това не се е случвало от 15-20 години. Виждаме доста размествания.
Друг фактор е, че привърженици на Народно-републиканската партия подкрепиха Демократичната партия на народите, считана за прокюрдска.
Всъщност темата за „демократичната революция“ не е нова. Още през 2010 бяха първите промени на Конституцията, които Партията на справедливостта и развитието наложи и гласува на референдум. Тази партия говори, че те са представители на голяма група от турските граждани, които десетилетия наред са били маргинализирани в рамките на предишния кемалийски режим. Те се позовават на това, че в момента властта не е в ръцете на опекуните, бюрокрацията, армията, цивилния елит, а – в ръцете на народа. Това е много силно послание, което не се е родило вчра и се използва от президента Ердоган.
Турция отдавна е фактор на Балканите. Исторически знаем, че Балканите са арена на сблъсък на вектора Берлин-Виена, от друга страна – Русия и от трета - Османската империя, Турция в моделните времена. Сега Турция е доста заета със случващото се на южната й граница – ситуацията в Сирия и Ирак е достатъчно сериозна и това създава главоболия на турското ръководство.
По отношение на това, какво трябва да прави България, ние винаги е добре да изграждаме собствения си дипломатически и експертен капацитет, подготвяйки специалисти, с каквито винаги сме се гордяли. По Балканите и съседните райони. не е тайна, че нашите колеги и европейски партньори винаги са очаквали от нас една силна експертиза именно по тези съседни региони, които добре познаваме. Колеги журналисти сега ми казват „Вие разбирате и познавате от нас по-добре Турция, така че очакваме от вас силна експертиза“.
Това, че Турция има увеличени геополитически амбиции, е несъмнено от десетилетия. За нас е много важно да знаем какъв е нашия интерес и как можем да го постигнем - с какви съюзи и с каква политика.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..