Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция увеличи геополитическите си амбиции отдавна

Изборите в Турция наистина бяха много интересни по една причина – на повърхността изглежда, че победата е много убедителна. Това наистина е така, но  всъщност виждаме, че има някои промени в дълбоките пластове на турската политика. Например по време на референдума за промяна на Конституцията по време на  през април 2017 големите градове бяха загубени, заяви политическият анализатор Мариан Карагьозов. 

 В момента алиансът между Партията на  справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие спечели 25-те най-големи града. В Истанбул с две групи изключения – четири крайбрежни района, които традиционно са запазени за народно-републиканската партия и три кюрдски района. Виждаме много добро представяне в Анкара, Измир, Истанбул. За първи път от години Народно-републиканската партия има доста приличен резултат в кюрдските райони и това не се е случвало от 15-20 години. Виждаме доста размествания.

Друг фактор е, че привърженици на Народно-републиканската партия подкрепиха Демократичната партия на народите, считана за прокюрдска.

Всъщност темата за „демократичната революция“ не е нова. Още през 2010 бяха първите промени на Конституцията, които Партията на справедливостта и развитието наложи и гласува на референдум. Тази партия говори, че те са представители на голяма група от турските граждани, които десетилетия наред са били маргинализирани в рамките на предишния кемалийски режим.  Те се позовават на това, че в момента властта не е в ръцете на опекуните, бюрокрацията, армията, цивилния елит, а – в ръцете на народа. Това е много силно послание, което не се е родило вчра и се използва от президента Ердоган.

Турция отдавна е фактор на Балканите. Исторически знаем, че Балканите са арена на сблъсък на вектора Берлин-Виена, от друга страна – Русия и от трета - Османската империя, Турция в моделните времена. Сега Турция е доста заета със случващото се на южната й граница – ситуацията в Сирия и Ирак е достатъчно сериозна и това създава главоболия на турското ръководство.

 По отношение на това, какво трябва да прави България, ние винаги е добре да изграждаме собствения си дипломатически и експертен капацитет, подготвяйки специалисти, с каквито винаги сме се гордяли.  По Балканите и съседните райони. не е тайна, че нашите колеги и европейски партньори винаги са очаквали от нас една силна експертиза именно по тези съседни региони, които добре познаваме. Колеги журналисти сега ми казват „Вие разбирате и познавате от нас по-добре Турция, така че очакваме от вас силна експертиза“.

Това, че Турция има увеличени геополитически амбиции, е несъмнено от десетилетия. За нас е много важно да знаем какъв е нашия интерес и как можем да го постигнем - с какви съюзи и с каква политика. 

Цялото интервю - от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38