Първото българско издание на „Малка книга за възстановителното правосъдие“ от Хауърд Зер ще бъде представена в Арт Клуб Пълдин на бул. „Хр. Ботев“ 112.
Авторът, когото наричат „дядото на възстановителното правосъдие“, е ръководител на първата официална програма в САЩ за срещи между жертви на престъпления и правонарушители.
Той е редактор, преподавател, фотожурналист, основател на световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, като същевременно извършващите престъпления поемат отговорността за действията си.
Възстановителното правосъдие като световно движение с нарастващо влияние, помагащо на жертвите и общностите да се лекуват, а извършващите престъпления да поемат отговорност за действията си е акцентът в книгата, която ще бъде представена от Елена Евстатиева – член на УС на Пи Еф България – общност за помирително правосъдие и с отговор и на въпроса: защо моделът на кръга е една от най-приложимите възстановителни практики.
Възстановително правосъдие е име, което със сигурност създава малко проблеми дори на практикуващите, тъй като „правосъдие“ на нашия език препраща директно към съдебната практика, към съдебния процес.
Възстановителното правосъдие е процес, който се реализира в общността, в малки групи и включва всички, които са засегнати от даден престъпен акт или – действие, което нарушава отношенията. То може да бъде интегрирано в съдебната практика, да се осъществява преди, по време насамия съдебен процес и след това – при изтърпяване на наказанието.
Интересното е, че в началото на развитието на това движение, то наистина седи като директна опозиция на наказателното правосъдие, тъй като привържениците му изповядват вярването, че влизайки в наказателната система и наказателния процес, жертвите са игнорирани. Всички излизат с усещане за несправедливост.
Днес обаче самият Хауърд Зер, който съставя една от първите концепции на възстановителното правосъдие, твърди, че вече е далеч по-близо до идеята, че това не са две опозиции, а припокриващи и доближаващи се все повече позиции, като наказателното правосъдие трябва по дух да става все по-възстановително.
Човешката общност има нужда от справедливост все повече и това е нейният отговор, който дава тя на този стремеж.
Сред практиките, които се прилагат се отчитат конкретните нужди на всички участници в престъплението.
Чуйте повече от звуковия файл:
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..