Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва задължителна минимална застраховка за стопаните

| обновено на 03.07.18 в 16:43

Под 10 % от обработваемите площи в България са застраховани, и то за минимални суми, въпреки градушките и наводненията, които всяка година съсипват земеделска продукция. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на застрахователите в България.

Големите собственици не застраховат земите си, защото смятат, че точно заради големината им няма да претърпят големи щети от природни катаклизми. Малките стопани, които обработват предимно овощни или зеленчукови градини и парници, също не се застраховат, посочи тя. 

Полица от 100 лв. застрахователно покритие струва 4-5 лв. Не съм земеделски стопанин и не мога да преценя дали е скъпо и дали си струва риска. Всяка застраховка става на доброволни начала, коментира Колчакова.

Сега системата за превенция от градушки се финансира частично от застрахователите и частично от фиксирана сума за декар. Това не е много справедливо, защото системата ще се финансира от застраховки, които нямат нищо общо със земята, а отиват за земеделци, които не си правят застраховки, посочи тя.

Затова предлагаме да се въведе задължителна минимална застраховка, по подобие на "Гражданска отговорност" за колите. Такава система действа в Румъния, Турция, Сърбия, където стопаните масово се застраховат, без да са по-богати от българите, коментира експертът. 

Общият бюджет на фонда за застраховки към земеделското министерство е 2,2 млн. лв., като от тази година е увеличен със 700 000 лв. С парите се дотират част от необходимите средства за застраховки на земеделците.

Чувала съм от отговори на земеделския министър Румен Порожанов на депутатски въпроси, че тези средства във фонда не се изразходват въпреки природните катаклизми, от които страдат най-вече стопаните. Явно земеделците нямат интерес да сключват застраховки, коментира още Нина Колчакова.

Цялото интервю на Неда Велкова с Нина Колчакова от Асоциацията на застрахователите в България е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49