Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две наредби изчисляват работното време - едната по дни, другата по часове

Работодателите искат единство в нормативната уредба

Досега изчисляването беше в дни по календар, сега ще е в часове по график

В огромната си част наредбата не се променя. Променя се само една много малка част от нея - сумарното изчисляване на работното време.

Това съобщи пред Радио Пловдив юристът Ивелин Желязков, представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България по повод предложението на социалното министерство за промени в наредбата за плащане на болничните и майчинството.

Става дума за промени конкретно в член 9 Б от наредбата, подчерта юристът.

По думите му, работата на смени и прилагането на сумирано изчисляване на работното време са две различни неща.

При сумираното изчисляване в България се прилагат международно правни норми - две конвенции и една директива. България ги спазва абсолютно точно, заяви Ивелин Желязков.

Той обясни, че проблемът идва от това, че за относително едно и също нещо - сумираното изчисляване на работното време, в България в момента има действащи две наредби - едната е за изчисляване работното време, почивките и отпуските, а другата е наредбата, по която работи НОИ за паричните обезщетения и помощи от Държавното обществено осигуряване.

Първата действа от 1-ви януари тази година и по нея се прилага изчисляване по дни. При втората наредба на НОИ изчисляването е по часове.

Според работодателите трябва да има единство на нормативната уредба. Те приемат за по - справедливо изчисляването по часове. 

Снимка

Кодексът за социално осигуряване и Кодексът на труда имат приоритет, те са по - важни като норми и следва да се прилагат приемуществено, посочи Ивелин Желязков. Той цитира Кодекса на труда, в който е посочено, че отработеното време е реалното време, а не тока, което се счита за отработено.

Желязков коментира и примера с работник, който е на определен график и дава 12-часови дежурства.

За да работи този човек 12 часа, колкото е допустимият максимум по действащото законодателство и което не се променя, той трябва да работи по определен график. Този график трябва да бъде заплатен такъв, какъвто е и такъв, какъвто е отработен. То няма как иначе да се получи.

Юристът призова някой да посочи как точно би станало евентуалното ощетяване на работника от работодателя с новия начин на сумарно изчисляване на работното време.

Желязков коментира, че проблемите с отчитането са се родили с въвеждането от 1-ви януари тази година на промените в наредбата за изчисляване на работното време, почивките и отпуските. 

Става дума за едно и също отчитане, по което да се чуди човек по кой от двата възможни начина да го направи! Това е проблемът и този проблем ще се реши сега, заяви юристът. 

По думите му, работодателите са констатирали проблема още в началото на годината и вече е време той да бъде решен.

Смяната е на работни часове. Къде е проблемът тогава тяхното отчитане да бъде също в работни часове? Или ще сравняваме краставици с домати?

Що се отнася до майчинството, Ивелин Желязков обясни, че някой много дълбоко се е объркал

В единия случай говорим за отчитане на работно време, а в другия случай говорим за обезщетение при бременност и раждане т. е. за конкретни пари. Този въпрос е прекрасно уреден в Кодекса за социално осигуряване, член 49. Там става дума за размера на това обезщетение, който е определен като 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение. Тук не става дума нито за дни, нито за часове! То се изчислява за 24 месеца назад - за две години се гледа какви са осигурителните вноски и права на конкретното лице, върху тях се прави разбивка за този период и се вижда какво се получава като резултат.

Като представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България Ивелин Желязков отново подчерта, че проблемът със сумарното изчисляване на работното време е голям в момента и това е начинът да бъде решен сега. 

Досега приспадането беше в дни по календар, а сега ще е в часове по график, посочи още Ивелин Желязков.

Цялото интервю на Неда Велкова с юриста от Асоциацията на индустриалния капитал е в звуковия файл.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02