Швейцарецът с българско сърце- така е известен Луи Аер, който пристига е нас след Освобождението, за да преподава гимнастика, приема България като своя втора родина и намира смъртта си като защитник на националната кауза.
Луи Айер е автор на книгата “Про България” издадена е на френски език през 1913 година. В нея той спори с клеветнически кампании срещу страната. Книгата е предназначена за европейската публика, издадена е с лични средства, продава се за 1.20 лева, а средствата са дарени на пострадалите от войната.
Айер загива на 2 септември 1916 година като командир на рота от 33-ти пехотен свищовски полк при отбраната на град Дойран. Погребан е в село Чаушли, което днес се намира в Македония. Съпругата му и неговият син Марсел вземат шепа българска пръст при завръщането си в Шейцария полагайки я във Веве и развяват българския трибагреник над фамилната къща и до днес.
"Народ, който за 30 години можа да възроди и направи цветуща своята родина- такъв народ не се оставя да бъде повален. Той вече се завърна към един възродителен труд със задача да превърже раните си и да възстанови силите си. Героизмът на неговите добродетели и величието на неговото минало отговарят на неговото бъдеще, както войнишката вдовица му припомня в краткия некролог библейските думи "Господ е приятел на праведниците", пише той в книгата си "За България", издадена през 1913 г.
Повече от 100 години след написването си книгата е преведена на български език и ще бъде представена днес от 18.30 часа в 6-та аудитория на ПУ" Паисий Хилендарски".Един от ентусиастите, които възкресяват паметта на Луи Айер е адвокат Станислав Станев.
Чуйте разговора с него в прикачения звуков файл.
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор е бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..