Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако чумата стигне до фермите, ще изгубим животновъдството

| обновено на 13.07.18 в 15:56

Напрежението сред фермерите, които отглеждат кози и овце, ескалира заради чумата в Ямболско по дребния рогат добитък и приложените крайни мерки за унищожаването му. Огнищата се появиха в края на юни и то за първи път у нас и на територията на ЕС. 

В интервю за Радио Пловдив ветеринарният лекар д-р Вяра Гришина определи като притеснителен факта, че все още не се знае източникът на инфекцията. 

Докато не стане ясен източникът на заразата, трудно тя ще бъде спряна. Това доказват и събитията през последните две – три седмици. Виждаме все повече огнища, което означава, че или първоначалните огнища не са обезвредени, или че се появяват чисто нови огнища и  заразата не може да бъде спряна.


Д-р Гришина смята, че и в този случай проблемът  е многопластов и всеки път, когато избухне такова заболяване, мерките са частични, хаотични, временни, като налице е нерегламентирано движение на животни, лоша координация между фермери и ветеринарни власти и лош ветеринарен контрол.

Дано да не съм лош пророк и контролните органи да спрат заразата до фермите, които са пострадали, но не изключвам да се стигне до ваксинация, както се случи с нодуларния дерматит. Първо започнаха унищожаването на животните, после решиха, че не могат да спрат заразата и накрая се стигна до ваксинацията. Много ме притесни един от фермерите в тв-репортажите, който каза що за мерки са това, след като цистерната влиза във фермата и взима млякото. Какво от това, че ще избият животните и ще вземат млякото, а после цистерната ще влезе в друга ферма и ще разсее заразата.

Ветеринарният лекар обясни, че когато се говори за такъв род заболявания с огромен икономически ефект, трябва да се преглътнат малките жертви за сметка на животновъдството. Ако заразата стигне до фермите, тогава ще изгубим животновъдството и пазарите си и ще се възстановяваме десетки години. Това е приемлива цена да се избият животните в няколко ферми.

Ваксина за чума има, но трябва да има решение на ЕК, която да одобри прилагането й. Ваксинацията е скъпо занимание, трябва да се поръча и изисква тежка организация. Няма добра комуникация от страна на БАБХ, за да обяснят на фермерите и гражданите защо се прилагат тези крайни мерки. Всяка ваксинация струва милиони левове, те се плащат от обществото и още една ваксина означава ново бреме за бюджета на държавата. Тези мерки са с цел да се подобри живота на хората, но това трябва да го обясни БАБХ.

Според д-р Вяра Гришина би следвало да има много силна разяснителна  кампания от страна на БАБХ. И в момента в сайта на Агенцията няма информация какво представлява чумата по дребния рогат добитък и как да се предпазят фермерите от нея. 

Близкият контакт с ветеринарния лекар също е важен за изясняване на проблема. Истината е, че БАБХ е основният фактор, който трябва да спусне достоверна информация, която не подлежи на съмнение, но не го прави.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08