Собствеността върху язовирите и тяхната експлоатация бе объседна на работна среща, свикана от областния управител на Пловдив Здравко Димитров в Първомай.
Дискутирана бе и новата категоризация на язовирите по технически параметри, степен на потенциална опасност, контрол и поддръжка.
Предмет на разговорите са и редът и условията, при които зле поддържаните общински язовири да бъдат предадени на новосъздаденото държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
В срещата участваха представители на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, на „Напоителни системи“, както и кметове и общински съветници от областта. Коментарът е на инж. Митко Стойчев – главен експерт в Областна администрация, председател на комисиите за проверка на опасните язовири
Промените в Закона са насочени към усъвършенстване на организацията и координацията на действията за предпазване от вредното въздействие на реките и на язвовирите. Обществото е много чувствително специално към язовирите и към наводненията, предвикани от разрушаване на хидротехнически съоръжения.
Към момента на територията на областта има 336 язовира, от които над 80 % са общински – над 250, 29 са собственост на „Напоителни системи“, 44 – на сдружения за напояване, има 3 частни язовира и 1 – собственост на земеделска кооперация.
За първи път Законът прави нова класификация по техническите параметри на язовирите, като ги класифицира на „големи“ и „малки“. Всички те подлежат на контрол, с изключение на много малка част, които са с много малки размери, предвид на това, че при разрушаването им не се очаква никакъв негативен ефект нито за населението, нито за инфраструктурата.
По думите на инж. Стойчев, у обществото има създадена грешна представа за категорията „потенциално опасни язовири“. Критериите, по които те ще бъдат класифицирани, предстои тепърва да бъдат детайлизирани и в срок от 6 месеца да намерят отражение в подзаконовата нормативна уредба.
Това, че попадат в тази категория, това е в зависимост от очакваните най-лоши последици при освобождаване на съхраняваните в тях води. Това не означава обаче те са опасни по технически параметри и че сега крият риск.
Цялото интервю - звуковия файл:
3000 лева глоба ще бъде наложена на мъж, дрифтил по Коматевско шосе. Опасното шофиране е било заснето и качено в социалните мрежи, след което полицията е открила шофьора на Лексуса. На 36- годишния мъж му е съставен акт и му е отнета шофьорската книжка за една година.
Министърът на земеделието Георги Тахов откри в Пловдивския панаир международните изложби на хранителната индустрия „Агра“, „Винария“ и „Фудтех“. Трите изложби оформят мегафорум, който е без аналог на Балканите. Според изложителите и организаторите е важно, че земеделието връща своя нормален ритъм и своята прогнозируемост. Откриват се..
Започват засилени проверки на тежкотоварни автомобили по републиканската пътна мрежа, включително на територията на Пловдивска област. За целта са разположени екипи на „Пътна полиция“, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и други органи. В момента проверки се извършват в района на Мемориален комплекс „Освободители на Пловдив“ на..
В Пловдив е разбита шивашка работилница, в която са произвеждани фалшиви дрехи на известни марки. Изделията са с емблемите на над 10 световни търговски марки, без разрешение на притежателя на правото. При претърсването на обекта са иззетти над 200 артикула – тениски, анцузи и други спортни дрехи, както и щампи и етикети на известни марки...
С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово. На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...