Политическа прегръдка е доста позитивен прочит за това, което се случи в Хелзинки. Наблюдавам и коментирам срещи на върха между Съветския съюз и САЩ и Русия от 30 години насам и не съм виждал подобно положение. Американският президент изглеждаше на пресконференцията след срещата с Путин като излязъл от инструктаж, не – от преговори. Това заяви политическият анализатор Петко Георгиев.
По думите му, Тръмп е покрил абсолютно всички точки, по които е трябвало да даде подкрепа на Путин за неговите действия в света или поне е подминал с мълчание най-важните от тях и е използвал възможността да нападне собствените си институции в Америка.
Това не беше среща на върха между двама велики лидери.
Путин, известен с каменното си лице и с много сдържаните си реакции, на моменти не успяваше да дсържи усмивката си от това, което чуваше от Тръмп. Последствията за световната сигурност, в това число и за България, са преки и изключително негативни.
Самият Тръмп обаче вече започна да дава „заден“ за твърденията си и излъга нещо, което чу целият свят. Каза, че не е виждал причина Русия да се е бъркала в американските избори, а когато се върна вчера се опита да обясни обратното – че не е виждал причина Русия да не се е бъркала в американските избори. Пълен провал за Тръмп, огромна пи ар помебда за Путин, това е ясно и по-лош е контекстът.
Ако се върнем с година назад, откакто Тръмп реално влезе в Белия дом, той направи поредица от неща, които разсипват системата за световна сигурност, на която стоеше светът през последните десетки години. Той удари по НАТО, заби нож в гърба на Германия, на Англия, започна търговска война с ЕС, излезе от споразумението с Иран, даде картбланш на Русия в Сирия.
Няма точка от външния дневен ред на Русия, под която той да не се е подписал. Поведението на Тръмп, не казвам на американските институции, които се опитват отчасти да неутрализират, поставя западния свят и в частност България в напълно нова ситуация от гледна точка на нашата сигурност. Поведението на Тръмп представлява пряка заплаха за националната сигурност на Европа и на България.
Ситуацията изисква скоростно преосмисляне на системите за взаимно защита и сигурност в рамките на ЕС. Не можем да разчитаме на трансатлантическа солидарност и Европа трябва да се оправя сама срещу сериозни глобални и регионални заплахи – Путинова Русия, Турция на Ердоган, търговската война със САЩ, покачващото се напрежение в Близкия Изток.
Основното предизвикателство пред европейските лидери е скоростното изграждане на система за европейска сигурност и ускоряване на сътрудничеството в областта на отбраната, за повишаването на разходите за отбрана., както и засилване на механизмите за координиране в европейската външна политика.
Най-важният резултат от срещата от наша гледна точка трябва да бъде стартът на ускореното изграждане на нова и самостоятелна, независеща от САЩ система за европейска сигурност.
Чуйте повече от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..