Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обща история може да прави само общ народ

Министър-председателят Бойко Борисов и премиерът на Република Македония Зоран Заев ще отбележат заедно 115-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. За знаците  на първото съвместно честване на емблематичната за общата история на България и Македония - Александър Йорданов –  бивш посланик в Република Македония и бивш председател на Народното събрание. 

Със сигурност и на днешния ден ще търсим отговор на въпроса  как се помни историята. Точно преди 25 години на тази дата на Предела се състоя голям народен събор с  българи и македонци от двете страни на границата и тогава за първи път от половин век  като български държавник произнесох слово, което беше като гръм от ясно августовско небе. Тогава за първи път поставих въпроса за отговорността на комунистическия режим в България за престъпния му опит през 40-те и 50-те години да се смени националното и народностно самоопределение на българите от Пиринския край и те да бъдат записани като македонци. Това е голямо  политическо престъпление в нашата история, заяви Александър Йорданов.

Сега тези откровени истини вече могат да бъдат прочетени и в статии, и в учебници.

По думите на Йорданов, когато се срещат  държавниците от двете страни, е важно да знаят как да разчитат тази дата и какво точно да почитат.

На този ден въстаниците са събрани в дома на бъдещ голям български писател – Георги Томалевски. Той се намира в най-високата част на Крушево и там е провъзгласена Крушевската република, която днес отбелязваме в деня на Илинденкко-Преображенското въстание.

Независимо какво ще говорят днес българските и македонските политици,  за историята няма две мнения. Илинденско-Преображенското въстание е въстание за свободата на българщината, за свободата на българите в Македония. Така е било и така и ще остане, заяви Йорданов.

По думите му, в някои публични прояви на патриотичното съзнание днес има много тревожни знаци.

Когато говорим за патриотизъм, ние трябва да знаем, че трябва да съхраним своята българска национална памет. Илинденско-Преображенското въстание е част от българската национална памет и самите хора, които са организирали въстанието,  така и са го възприемали. Гоце Делчев днес е герой и на България, и на Македония.  Настрани оставяме въпроса за предателството на БКП, която предава костите на гоце Делчев на комунистическите власти в Скопие, които в този период на комунизма бяха изцяло антибългарски – и в писане, и в говорене, и в политика.

Най-близкият другар на Гоце Делчев и негов единствен биограф е Пейо Яворов. Е, как не се намери един писател в цяла Македония, който да напише  биографията на тази велика „македонска личност“?

Практически до 1944 г. и 1945 г, когато се формира Югославската федерация и Македония е част от нея, хората, живеещи на територията на днешна Република Македония, са се самоопределяли сами без някой да ги принуждава с родовете си, като българи от Македония. Точно тези хора са вдигали и въстанията, и са формирали четите, а България е помагала кога с оръжие, кога - с пари, кога – с образование, както е и днес.  Затова и днес българските политици, искат или не, ще трябва да произнесат израза „обща история“. Обща история обаче може да прави само общ народ, заяви Александър Йорданов.

Чуйте още от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04